Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
can be simplified as 5-9+7=-4+7=3
15 - 1 = x thats the answer to the problem thats how you can have the answer
Answer:
Average speed is 37.35 mi/h
Step-by-step explanation:
given data
leave = 34 minutes before
church distance = 12.0 miles
average speed first 17 minutes = 5.0 mi/h
solution
so we find Total distance travel in first 17 minutes = speed × time
Total distance travel in first 17 minutes = 5 × 
Total distance travel in first 17 minutes = 1.416 mi
and
Distance Remaining = 12 - 1.416 = 10.584 mi
Time Remaining = 34 - 17 min = 17 min
so
remaining distance Average speed =
Average speed =
Average speed is 37.35 mi/h