Answer:
The unit price is <u>63 cent</u> per kilogram bag of rice.
Step-by-step explanation:
Given:
A 6-kilogram bag of rice costs $3.80.
Now, to find the unit price.
So, to get the unit price we use unitary method:
If cost of 6 kilogram bag of rice = $3.80.
Then cost of 1 kilogram bag of rice =
= ![\$0.633.](https://tex.z-dn.net/?f=%5C%240.633.)
Thus, the unit price is $0.633 per kilogram bag of rice.
Now, according to question we convert the unit price into cent by using conversion factor:
$1 = 100 cent
$0.633 = ![0.633\times 100=63.3\ cent.](https://tex.z-dn.net/?f=0.633%5Ctimes%20100%3D63.3%5C%20cent.)
<em>So, rounded to nearest cent = 63 cent.</em>
Therefore, the unit price is 63 cent per kilogram bag of rice.
18.47Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
24.2
Step-by-step explanation:
divide 60.50 by 30 then multiply that by 12
Answer:
The angles that are supplementary to angle 7 includes angle 5 and angle 8.