1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
3 years ago
11

Carmen is selling pies at the cherry festival to raise money for her local volunteer fire department. She sells 85 pies for $12

each. The supplies to make the pies cost Carmen $340. What is the unit rate of the profit made for each pie?
Mathematics
1 answer:
xz_007 [3.2K]3 years ago
7 0
85x12*=1,020.
1,020-340= 680
680 total profit.
680÷85=8.
so profit for each pie is 8.00
You might be interested in
Penelope has $1,459.75 in her bank account. To pay her bills, she writes 4 checks for $200.25, $359.45, $125, and $299.35. Then
Sophie [7]
I subtracted 375 not added
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
To download movies off the Internet you must pay $1.99 per movie plus a one time fee of $5.50 write an expression to show the to
MrRissso [65]
1.99<span>x + 5.50 = Total cost</span>
4 0
3 years ago
Find the determinant of the following matrix. [1 -2] [3 4]​
Andrew [12]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

[1 -2]

[3 4]

We can obtain the determinant of the above matrix by doing the following:

Determinant =(1 × 4) – (3 × –2)

Determinant = 4 – – 6

Determinant = 4 + 6

Determinant = 10

Thus, the determinant of the above matrix is 10

8 0
2 years ago
What is 16-14 dealing with intergers
fenix001 [56]
16 - 14 = 2

Think of it as in objects. You have 16 candies, and you eat 14. How many do you have left? You can count it and see. You have 2 left. So 16 - 14 = 2

Hope that helps :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An air freshener starts with 30 grams of fluid, and the amount of fluid decreases by 12% per day. Express the amount of grams of
vampirchik [111]
Q = 30 (0.88)^t 

Hope this helps :)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Number 35 plz and thank you ☺️ worth 25 points
    15·2 answers
  • A type of reasoning that uses previously proven or accepted properties to reach conclusion is...
    7·1 answer
  • Please tell me what the area formula and circumference formula is for a circle?
    7·1 answer
  • What does it mean for an equation to have no solution or infinite solutions? How does the equation appear when those are the out
    9·1 answer
  • 2) True or False: Absolute value is always negative?|
    9·2 answers
  • The first term in a geometric series is 64 and the common ratio is 0.75. Find the sum of the first 4 terms in the series.
    10·1 answer
  • What are common symbols used on a scorecard?
    12·1 answer
  • The total fare for two adults and three children on an excursion boat is $14. If each childs fare is one half of each adults far
    8·2 answers
  • H(x) = x^2+6 g(x) = 8x-5 <br><br> show that hg(x)=19 simplifies to 16x^2 - 20x + 3 = 0
    13·1 answer
  • Gina Sibayan receives a daily wage of P475 in a small company where she works 6 days a week. Find her salary for the month of Fe
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!