1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
3 years ago
13

Factor the expression completely

Mathematics
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
5 0

Answer:

Factor the expression completely would be A -2.25(4.5+x)

Step-by-step explanation:

-2.25*3= -6.75 and -2.25*x= -2.25x

then the answer of  -6.75+2.25x

Hope this Helps and have a great day!

You might be interested in
What number should be added to –2 to get a sum of 2?
V125BC [204]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4 - 2 = 4 + -2 = -2 + 4

6 0
3 years ago
jenny is comparing the cost of two packages of socks. one package has 8 pairs for $12. Another package has 3 for $6. Are the rat
Ainat [17]
In order to solve this we need to make on part of both statements equal.

Since 12 is divisible by 6 lets do that.

Multiply everything in the second package by 2.

It then becomes 6 pairs for $12.

So now  have have 6 or 8 pairs for $12.

You are getting a different amount for the same price therefore they are not proportional.
5 0
3 years ago
A car rental costs $32 as a base fee, plus $28 per day. Use the explicit rule f (n )= 28n + 32
alexdok [17]

Answer:

The charges paid for the first four days are:

  • <u>$144</u>.

Step-by-step explanation:

To obtain the charges paid for the first 4 days, you must use the given explicit rule given:

  • f (n) = 28n + 32

Where:

  • <em>n = Number of days the person rents the car.</em>

As we need to obtain the charges to 4 days, we replace this value in the explicit rule:

  • f (n) = 28n + 32
  • f (4) = 28(4) + 32
  • f (4) = 112 + 32
  • <u>f (4) = 144</u>

With these calculations, <u>you can identify the charges paid for the first 4 days are $144</u>, <em>where $112 is the money by each day of the four days and $32 is the base fee</em>.

3 0
3 years ago
roy gets 10% extra time in school exams. If Roy gets 1 hour 33 minutes and 30 seconds to complete his maths exam, how long do mo
Yuliya22 [10]

Answer:

1 Hour 25 Minutes

6 0
3 years ago
Find the cost of 20 grams of lead at 60$ per kilogram
ASHA 777 [7]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

Ratio:

Grams : Kilograms

1 : .001

Multiply both sides by 20 to convert grams to kilograms:

Grams : Kilograms

1 : .001

x20 x20

20 : .02

This means that 20 grams of lead = .02 kilograms of lead

Price:

Cost : Kilogram

$60 : 1

Multiply both sides by .02 to find the price of the lead:

Cost : Kilogram

$60 : 1

x.02  x.02

$1.20 : .02

Therefore, .02 kg of lead costs $1.20.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Terry, Kevin and barry together have 215 marbles. Terry has 20 marbles more than Barry and kevin has 10 marbles more than Terry.
    7·1 answer
  • How many different ways can a coach make a team of 18 players from au<br> 20 people?
    8·1 answer
  • The $120 repair bill included $36 for parts and rest for labor. What percent of the bill was for labor?​
    7·1 answer
  • Given that 3x/8 = 9y/4, Find the ratio of x:y​
    10·2 answers
  • Find the tan line to y=4sinx at (pi/6,2)
    11·1 answer
  • Can someone tell me the workout and the answer i the picture?
    11·1 answer
  • Juan is three times as old as Gabe and Gabe is six years older than Catherine. If the sum of their ages is 149, how old is each
    7·1 answer
  • Write an equation for:<br><br> The sum of the square of a number and a second number is eighteen.
    8·1 answer
  • Ten times the sum of twice a number six. Please show the steps and explain&lt;333
    11·1 answer
  • If your favorite grass blade gets stuck in the microwave and your arms are too long to grab it, how many colors of the day July
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!