1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
3 years ago
13

See your levels

Mathematics
1 answer:
finlep [7]3 years ago
7 0
Answer:
3 postcards

Explanation:
So the question says that Brenna bought 4 packs of 12 postcards, which is the same as 4x12.

4x12=48, so Brenna bought 48 postcards.

It says that she only needed 45, so we can subtract 45 from 48.

48-45=3

Brenna had three postcards left over.

Hope this helped you!
You might be interested in
If a varies directly as b and a=3 when b=12, what is the value of a when b=18?
Zepler [3.9K]

Answer:

a is proportional to b

a=kb

k is proportionality constant

k =a/b =3/12 =1/4

k=1/4 = a/b=a/18

1/4=a/18

a=18/4 =9/2 =4.5 answer

4 0
3 years ago
11. You are asked to put a V-shaped roof on a house. The slope of the roof is 53°. What is the measure of the angle needed at th
Anestetic [448]
The question said that it told you the base angles. A roof would have two equal base angles. The base angles= 53

All the angles of a triangle each 180, (the roof is shaped like a triangle)

So, let's make x the missing angle.

53(2)+x=180

106+x=180

Subtract 106 on both sides.

180-106= 74

The vertex angle is 74.

I hope this helps!
~cupcake
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5 1/3% as a simplified fraction
NNADVOKAT [17]

16/3%

=16/300

=4/75

I hope this helps you...

8 0
3 years ago
Suppose a bank customer’s savings account balance grows at a steady rate. Which type of function would best represent the balanc
elena-s [515]

Answer:

A) Linear function

Explanation:

grows at a steady rate.

7 0
3 years ago
Plese help if you can. SCREENSHOT IS ATTACHED
xeze [42]

Step-by-step explanation:

So

WHOLE thing's rule (x,y)

(-1,6) one left 6 up

(1, -6) one right 6 down

(6,-1) six right one down

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many solutions does x^2-6x=-14 have
    14·2 answers
  • Joe is planning a trip to Houston and has calculated $450.95 for lodging and $98.00 for food and we’re $114.50 for gasoline. how
    7·1 answer
  • In January, a bookstore sells 450 books, but in February, it sells only 300 books. what is the percent change from Jan to Feb.
    12·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • They have budgeted $3,000 for their reception, if the reception hall charges a $70 cleanup fee plus $35 per person, find the gre
    10·1 answer
  • In this picture, the measure of angle ois 1 radian.<br><br> A. True<br> B. False
    8·1 answer
  • Find the value of x.
    7·2 answers
  • Graph the solutions of the linear inequality −2x + 2y ≥ −4.
    12·1 answer
  • Joe Howard earns an annual gross pay of $955,520 as a
    12·1 answer
  • Choose a factor pair of 36.Show how this factor pair can be found in the prime factorization of 36
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!