gives an average cost per unit, if we want to produce x of them.
So for example, we want to produce 500 toy cars for our store, and we need a price per unit (per 1 toy car). What we do is we calculate C(500).
So to calculate the cost of one unit when producing 1250, we calculate C(1250)

$ is the cost of 1 toy car.
Answer
The equation is separable, so solving it is trivial:

Integrating both sides gives

Given
and
, we find


so the answer is E.
Answer:
x=2 and y=0
Step-by-step explanation:
Rewrite equations:
y=−4x+8;y=
3
5
x+
−6
5
Step: Solvey=−4x+8for y:
y=−4x+8
Step: Substitute−4x+8foryiny=
3
5
x+
−6
5
:
y=
3
5
x+
−6
5
−4x+8=
3
5
x+
−6
5
−4x+8+
−3
5
x=
3
5
x+
−6
5
+
−3
5
x(Add (-3)/5x to both sides)
−23
5
x+8=
−6
5
−23
5
x+8+−8=
−6
5
+−8(Add -8 to both sides)
−23
5
x=
−46
5
−23
5
x
−23
5
=
−46
5
−23
5
(Divide both sides by (-23)/5)
x=2
Step: Substitute2forxiny=−4x+8:
y=−4x+8
y=(−4)(2)+8
y=0(Simplify both sides of the equation)
Answer:
8 x 1^2 = 8
have a good day and be safe
-Hops
Answer:
1. 458 - 247 = 211
2. 58.92 - 43.87 = 15.05
3. 51/8 - 15/8 = 4.5
Here you go ! Hope this helps !