1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
13

Simplify -8(2-3w) -5w

Mathematics
2 answers:
lord [1]3 years ago
8 0

Answer:

-16 +19w

Step-by-step explanation:

-8(2-3w) -5w

Distribute the -8

-8*2 -8*(-3w) -5w

-16 +24w -5w

-16 +19w

Setler [38]3 years ago
5 0

Answer:

19w - 16

Step-by-step explanation:

distribute the terms in the parenthesis by - 8

-8(2 - 3w) - 5w

= - 16 + 24w - 5w ← collect like terms

= 19w- 16


You might be interested in
What slope would make the lines<br> parallel?
erik [133]

Answer:

answer = 3

Step-by-step explanation:

same slope and different y-intercept would make the two lines parallel. hope this helps <3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer thanks
nirvana33 [79]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

it's kinda hard to explain

3 0
3 years ago
An inverse variation function has a k value of 8. Which ordered pair is on the graph of the function?
Vinvika [58]

The points on the graph of the inverse variation are of the form:

(x, 8/x)

<h3>Which ordered pairs are on the graph of the function?</h3>

An inverse variation function is written as:

y = k/x.

Here we know that k = 8.

y = 8/x

Then the points (x, y) on the graph of the function are of the form:

(x, 8/x).

So evaluating in different values of x, we can get different points on the graph:

  • if x = 1, the point is (1, 8)
  • if x = 2, the point is (2, 4)
  • if x = 3, the point is (3, 8/3)
  • if x = 4, the point is (4, 2)

And so on.

If you want to learn more about inverse variations:

brainly.com/question/6499629

#SPJ1

7 0
2 years ago
B) The cost price of an article was Rs 4000.Find the marked price of the
sweet [91]

Answer:

Market price = Rs. 6,000

Step-by-step explanation:

Given:

Cost price = R.s 4,000

Profit after discount = 20%

Discount = 20%

Find:

Market price

Computation:

Sales price = Cost price[1+Profit after discount]

Sales price = 4,000[1+20%]

Sales price = 4,800

Market price = Sales price[100/(100 - Discount)]

Market price = 4,800[100/(100 - 20%)]

Market price = Rs. 6,000

7 0
3 years ago
PLEASE BE REALLY QUICK ILL GIVE BRAINLYIST JUST HURRY I HAVE 5 MINUTES!!!
iren2701 [21]

Answer:

associative = (2 + 6) + 3 = 2 + (6 + 3)

commutative = 8x4=4x8

distributive is the one with 2(3+7)

identity of addition 9+0

identity of multiplication (16)(1)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Hi.I need help with math.Please help.Best gets brainiest.
    6·2 answers
  • What value of q make the equation true 20/q 7/9
    6·1 answer
  • There are 8 students who have 3/4 if a cake they want to share. How much of the cake will each student get if they split it even
    9·1 answer
  • By what percent will the product of two numbers decrease if one of them is decreased by 25% and the other one is decreased by 50
    6·1 answer
  • 4 2/7 ÷3 4/5=<br> how do you answer this?​
    12·1 answer
  • After going three quarters of my journey. I found that I had covered 15 km distance. How much distance left?
    15·1 answer
  • If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?
    14·1 answer
  • HELPPPP MEEEEE URGENT DUE IN 1 HOUR!!!!!
    11·1 answer
  • Find f(6) if f(x) = x^{2} ÷ 3 + x.
    12·1 answer
  • Please help as soon as possible! Thank you so much!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!