1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
3 years ago
5

Help rip assignment due tomorrow and it's near midnight right now rip me

Mathematics
1 answer:
Aleksandr-060686 [28]3 years ago
7 0
The first one is categorical 
the second one is discrete numerical
and the third one is continuous numerical 
i hop this helps
You might be interested in
Find f(-1), f(0) and f(4) for the following function.<br> f(x) = 2x
Neko [114]

Answer:

f(-1) = -2

f(0) = 0

f(4) = 8

Step-by-step explanation:

f(x) = 2x

f(-1) = 2(-1)

=> -2

f(0) = 2(0)

=> 0

f(4) = 2(4)

=> 8

3 0
2 years ago
Help i dont feel like doing the math
BARSIC [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

First, we should put this equation in slope-intercept form by isolating y.

Thus, we have:

2x-\frac{4}{3}y=4\\ -\frac{4}{3}y=4-2x\\ y=\frac{3}{2}x-3

The slope-intercept equation shows that the y-intercept is -3 and the slope is 3/2.

Only answer A meets these requirements.

8 0
1 year ago
Each pepperoni slice is 78 of an inch long and costs $0.03. Exactly enough pepperoni slices are laid end to end to have a total
Leokris [45]

The total cost of these pepperoni slices is $1.92

<h3>What is the total cost of these pepperoni slices?</h3>

Each slice measures 7/8 of an inch. Here we have N slices, such that the measure of the N slices is 56 inches, then we have:

N*(7/8 in) = 56 in

Now we can find the value of N, the number of slices used:

N = (8/7)*56 = 64

And each slice costs $0.03, then the cost of the 64 slices is:

C = $0.03*64  = $1.92

The total cost of these pepperoni slices is $1.92

If you want to learn more about costs:

brainly.com/question/14315509

#SPJ1

8 0
2 years ago
A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques
STALIN [3.7K]
Set up a proportion. 3.50 over 5 = x over 1 (x is what we are trying to find= the cost of 1 lb of apples)
Use cross products and multiply 3.50 by 1 to get 3.50 and then divide that by 5 to get 0.7.

So the apple cost 0.7 or seventy cents per pound.

Check: 0.7*5=3.5

That is correct!

Hope this helps!
Can u plz mark me as brainliest? I really need it!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make L the subject of the formula T=2π√L\G​
Trava [24]

Answer:

T^2=4π^2*L/G

L=(T^2*G)/4π^2

Step-by-step explanation:

hope this helps

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is x in the problem x divided by (-2)=-3
    12·1 answer
  • -6 - 13<br> I don’t get it can someone explain?
    14·2 answers
  • Find the area of this circle. Use 3.14 for pi.
    12·1 answer
  • Yancy is 2 years older than 3 times her younger sister's age. Her younger sister is 6 years old.How old is Yancy?
    14·2 answers
  • Juicers Inc. is thinking of acquiring Fast Fruit Company. Juicers expects Fast Fruit's NOPAT to be $9 million the first year, wi
    14·1 answer
  • With working steps :)​
    13·1 answer
  • I need help because i dont understand it
    10·2 answers
  • Write the equation of the line in the form Y = MX where M is the slope.
    9·1 answer
  • What is a strategy for dividing 428 by 107?
    15·1 answer
  • A triangle has one side measuring 16 inches and two sides measuring 13 inches. Is this triangle scalene?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!