1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry [639]
3 years ago
10

A rectangular pool contains 920 cubic meters of water. the pool is .4 meter deep and 100 meters wide. How long is the pool?

Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]3 years ago
5 0
Hi there,

Sol:
Length of the swimming pool = 260 m
Breadth of the swimming pool = 140 m

Let the height of the water in the swimming pool after pouring water be h meters.

Volume of the water poured = 54600 m3

l x b x h = 54600
260 x 140 x h = 54600
h = (54600) / (260 x 140)
h = 1.5 m = 150 cm

Hope it helps
You might be interested in
I NEED HELP GIVING BRAINLIEST
MAXImum [283]

Answer:

For 1) you must do that yourself from least to greatest.

2) most snow was 3 and 3/4

3) least snow was 1 and 2/4

4) it snowed 3 and 1/4 3 days long.

5) it could have been 4 and 2/4 with another 1 and 2/4 since that makes three or maybe just 4 with 1 since that also makes three there are a lot of possibilities considering it only has to be subtracted and equal three.

Step-by-step explanation:

Hope this helped.

A brainliest is always appreciated.

8 0
2 years ago
Please help me solve this!!!!!
gulaghasi [49]

Answer

Burger meal = $8 and Hot dog meal = $6

Step-by-step explanation:

Let's use "x" to represent burger meals and "y" to represent hot dog meals.

Garcia family:

3x + 4y = $48

Baker family:

6x + 2y = $60

We have to first compare both families' and then eliminate one of our common variables, either the "x" or "y".

3x + 4y = $48

6x + 2y = $60

Let's eliminate "x". To do this we can multiply "3x" by "-2" to get "-6x". This will cancel out "6x":

-2 (3x + 4y = $48) ...our new equation would be....

-6x - 8y = -$96

Now to add our two families' equations together...

-6x - 8y = -$96

+

6x + 2y = $60

=

- 6y = -$36

Divide both sides by "-6" to get "y" by itself.

y = $6

We now know the value of "y" <em>or </em>one hot dog meal. Next, we want to solve for "x", our variable for the hamburger meal... We will plug in our y value to help us...

3x + 4(6) = $48

3x + 24 = $48

We want to get our x by itself. First, we can subtract 24 from each side.

3x = $24

Then we will divided both sides by 3 to get x alone.

x = $8

To check our work we can plug in our values for both "x" and "y" to see if they add up to $48 and $60:

3(8) + 4(6) = $48

24 + 24 = $48

and...

6(8) + 2(6) = $60

48 + 12 = $60

8 0
3 years ago
You earn 50,000 per year,and paid 10 percent in taxes this year. the government increased the tax rate to 20 percent foe the nex
bulgar [2K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

he paid 5000 in taxes last year multiply by 2 10000

D is the answer sorry i dont have a proper explanation

4 0
3 years ago
9.014 which digit is in the hundredths place
jekas [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

1 is in the hundredths

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the kite?<br> 6 ft<br> 14 ft
Dovator [93]

Answer:

Step-by-step explanation:

if these are diagonals ,then

area=(product of diagonals)/2

=(6*14)/2=42 ft²

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain why this statement isn’t completely accurate.
    10·1 answer
  • An expression is shown below
    8·1 answer
  • Please help!<br> Solve the inequality algebraically.<br> x<br> ---- &gt; 9<br> 9
    10·1 answer
  • What is an equivalent to the expression (a+b)(2+y)
    12·1 answer
  • Find the slope of the line through the given points.<br><br> (1,2), (-3,2)
    6·2 answers
  • Which statements describe one of the transformations performed on f(x)=x^2 to create g(x)=2(x+5)^2+5
    8·1 answer
  • Pls help find the sum thank you
    5·2 answers
  • There are 5 white pencils and 6 red pencils in a box. One pencil is selected at random and not replaced. Another pencil is rando
    10·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.30 for 3 muffins. what is the price per dozen?
    12·1 answer
  • Find the area of the surface generated by revolving the curve about the axis y = 9-x^2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!