1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
3 years ago
9

A water park charges $5 for entry into the park and an additional $2 for each of the big water slides. Steven spent $17 on his v

isit to the water park. Which equation can be used to find the number of big water slides, x, that Steven went on?
Mathematics
1 answer:
Fantom [35]3 years ago
5 0
You didn't give any choices, but the equation looks like this: 17 = 2x + 5.  Solving that for x tells you that he went on a big water slide 6 times. 2 times 6 plus 5 is the $17 he spent at the park.  See how well that works out?
You might be interested in
If a function uses variables other than x and y for its input and output variables, you take the original equation and solve for
grandymaker [24]
For the answer to the question, i<span>f a function uses variables other than x and y for its input and output variables, you take the original equation and solve for the input variable to find the inverse.

The answer is Simply true. But in real life it's false.

I hope my answer helped you.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I WILL GIVE BRAINLIEST!!! PLZ HELP ASAP!!!
Fed [463]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Calculate the distance using the distance formula

d = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²

with (x₁, y₁ ) = E(- 2, 2) and (x₂, y₂ ) = F(4, - 6)

EF = \sqrt{(4+2)^2+(-6-2)^2}

    = \sqrt{6^2+(-8)^2}

    = \sqrt{36+64}

    = \sqrt{100} = 10 → C

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Kaitlyn can run 1.35 miles in 12 minutes. What is her running speed per hour?
vazorg [7]

Answer:

the answer is 6.75

Step-by-step explanation:

12 x 5 = 60 60 = 1 hour so 1.35 x 5 = 6.75

7 0
2 years ago
3(5x+2)=2(3x-6)<br> help i need to show work and I have no idea how to do this
tester [92]

Answer: its −2

Step-by-step explanation:

3*(5*x+2)-(2*(3*x-6))=0  

Step by step solution :

STEP

1

:

STEP

2

:

Pulling out like terms

2.1     Pull out like factors :

  3x - 6  =   3 • (x - 2)  

Equation at the end of step

2

:

 (3 • (5x + 2)) -  6 • (x - 2)  = 0  

STEP

3

:

Equation at the end of step 3

 3 • (5x + 2) -  6 • (x - 2)  = 0  

STEP

4

:

STEP

5

:

Pulling out like terms

5.1     Pull out like factors :

  9x + 18  =   9 • (x + 2)  

Equation at the end of step

5

:

 9 • (x + 2)  = 0  

STEP

6

:

Equations which are never true

6.1      Solve :    9   =  0

This equation has no solution.

A a non-zero constant never equals zero.

Solving a Single Variable Equation:

6.2      Solve  :    x+2 = 0  

Subtract  2  from both sides of the equation :  

                     x = -2

One solution was found :

x = -2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Selan will use dot plots to compare the number of siblings of her classmates. If she plots the girls siblings in one plot and th
    12·2 answers
  • Find the zeros of the following polynomial.<br> 3x3 + 9x2 - 12x
    6·2 answers
  • The price of a watch was increased by 20% to 198. What was the price before the increase?
    14·2 answers
  • For what value of x is 1/2 x = -9<br><br> x = 18<br> x= -4<br> x=-18<br> x= -36
    11·2 answers
  • Please help me!! thank you
    7·2 answers
  • I dont get this please help i will mark the best
    12·2 answers
  • Pleas helppp<br> Is this mapping a funotion or not a function?
    10·1 answer
  • If you answer you get friend and brainiest and 50 points but be first
    6·2 answers
  • I will give branlyest
    12·1 answer
  • Peyton is walking her dog, Willow, on a local trail and the dog falls 153 feet down a ravine! Payton is overcome with emotion an
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!