For the answer to the question, i<span>f a function uses variables other than x and y for its input and output variables, you take the original equation and solve for the input variable to find the inverse.
The answer is Simply true. But in real life it's false.
I hope my answer helped you.</span>
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Calculate the distance using the distance formula
d = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²
with (x₁, y₁ ) = E(- 2, 2) and (x₂, y₂ ) = F(4, - 6)
EF = 
= 
= 
=
= 10 → C
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
the answer is 6.75
Step-by-step explanation:
12 x 5 = 60 60 = 1 hour so 1.35 x 5 = 6.75
Answer: its −2
Step-by-step explanation:
3*(5*x+2)-(2*(3*x-6))=0
Step by step solution :
STEP
1
:
STEP
2
:
Pulling out like terms
2.1 Pull out like factors :
3x - 6 = 3 • (x - 2)
Equation at the end of step
2
:
(3 • (5x + 2)) - 6 • (x - 2) = 0
STEP
3
:
Equation at the end of step 3
3 • (5x + 2) - 6 • (x - 2) = 0
STEP
4
:
STEP
5
:
Pulling out like terms
5.1 Pull out like factors :
9x + 18 = 9 • (x + 2)
Equation at the end of step
5
:
9 • (x + 2) = 0
STEP
6
:
Equations which are never true
6.1 Solve : 9 = 0
This equation has no solution.
A a non-zero constant never equals zero.
Solving a Single Variable Equation:
6.2 Solve : x+2 = 0
Subtract 2 from both sides of the equation :
x = -2
One solution was found :
x = -2