An online music store offers 5 downloads for $6.25.Another online music store offers 12 downloads for $17.40.Which store offers
the better deal?
1 answer:
Well, what you have to do is find the unit rate for each one of those prices and how you do that is by dividing each price by the downloads
so $6.25 divided by 5= $1.25
and then $17.40 divided by 12= $1.45
so that means the one with $6.25/5 downloads has a better deal!
You might be interested in
Answer:
(2,-5)
Step-by-step explanation:
Hope it helps! :)
Is there a picture or something?
Answer:
369.47 ft
Step-by-step explanation:
Each plot is 1/10 of the total length, so has length ...
(3694.7 ft)/10 = 369.47 ft
Answer:
35
Step-by-step explanation:
Answer:
7²
Step-by-step explanation:
3*2=6 6/2=3 6-2=4 4*2=8 8/2=4 4+3=7