1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
3 years ago
7

An online music store offers 5 downloads for $6.25.Another online music store offers 12 downloads for $17.40.Which store offers

the better deal?
Mathematics
1 answer:
Anon25 [30]3 years ago
3 0
Well, what you have to do is find the unit rate for each one of those prices and how you do that is by dividing each price by the downloads

so $6.25 divided by 5= $1.25

and then $17.40 divided by 12= $1.45


so that means the one with $6.25/5 downloads has a better deal! 
You might be interested in
The cost of 4 cartons of fresh cream is $5.76. What is the cost of 13 such cartons? $16.25 $18.72 $18.76 $36.04
Natasha_Volkova [10]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The answer, and work shown.
hoa [83]
Slope= 1/2
Y intercept= (0,2)

Explanation:
Slope-intercept form is y=mx+b
-2x+4y=8
-8-2x=-4y
Divide by -4
2+1/2x=y

Y=1/2x+2
5 0
3 years ago
Brian plays a video game in which he starts at 0 points. In round 1, he
irakobra [83]
If your numbers are 4 1/2 and 2 1/2, then at the end of round 2 brian would have lost 7 points in total
4 0
3 years ago
CO 5<br> What is the value of tan(60°)?<br> A<br> O<br> 12<br> 30°<br> 3<br> B<br> 60°<br> 6
lukranit [14]

Answer:

<em>√3</em>

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
3 classmates share 2 granola bars equally.
umka21 [38]

Answer:

3/2 or 1.5

Step-by-step explanation:

the answer would be 3/2 because the number of classmates divided by the number of granola bars equals how much each classmate would get in all.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you factor 8y^3+316
    12·1 answer
  • A local Dunkin Donuts makes blueberry muffins that cost $.69 each. Past experience shows that 15% of the muffins will spoil and
    9·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 80x. The base is two times the height. In terms of x, what are the dimensions of the rectangle?
    12·2 answers
  • Your class has 27 students.
    6·1 answer
  • 1,848/1,386 As a fraction
    5·2 answers
  • Please help asaappppppp
    7·1 answer
  • if company has 245 shares of common stock and $275,000.00 to be distributed to its holders, how much would each share receive
    10·2 answers
  • What is the value of x?<br><br> Enter your answer, as a decimal, in the box.
    12·1 answer
  • Find the value of x.<br><br>Please help!!​
    5·2 answers
  • IXL 6th grade FF.1
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!