1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
expeople1 [14]
3 years ago
15

Jenny is shy and afraid to speak to other people. She avoids going out with her friends and colleagues and prefers to read a boo

k on her own rather than interacting with others. These emotions and behaviors that Jenny exhibits comprise her _____.
A. id
B. personality
C. self-esteem
D. superego
Business
1 answer:
jolli1 [7]3 years ago
8 0

<u><em>(Please vote me Brainliest if this helped!)</em></u>

These emotions and behaviors that Jenny exhibits comprise her <u>personality</u>.

Also defined as the set of habitual behaviors, cognition and emotional patterns.

You might be interested in
As a new supervisor, you need to introduce yourself to your team of ten employees. the best medium for this type of non-routine
Stells [14]
The answer to this question is that the best medium would be a face to face meeting. A face to face meeting is a meeting where in group of people are being held in a specific meeting room to meet and discuss a specific agenda. Face to face meetings are said to be the best type of meeting because this ensures engagement and it is more efficient.
7 0
3 years ago
How a company can achieve lower production costs and increase productivity
Softa [21]

Answer:

by improving quality of its products or services are as follows: ... So this budget can be reduced due to improving quality of goods.

Explanation:

Production involves all activities that consist of the output of goods and services demanded by people for which they pay the cost.

A company can achieve lower production costs and increase productivity by improving quality of its products or services so that budget can be reduced by correcting any quality issue in the product or service which can be expensive, but less than external failures

Also, production equipment efficiency can be increased if preventive maintenance can be followed as it helps to reduce operating costs per unit.

 

5 0
3 years ago
MC Qu. 128 Leeks Company's product has... Leeks Company's product has a contribution margin per unit of $13.57 and a contributio
Ray Of Light [21]

Answer:

The price of the product is $59

Explanation:

Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit

23% = $13.57 / Selling price per unit

Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59

3 0
3 years ago
Why is there scarcity even in an affluent country like the united states?.
Law Incorporation [45]

Answer:

THERE ARE SCARCITY EVEN IN AN AFFLUENT COUNTRY LIKE THE UNITED STATES BECAUSE WANTS ARE LIMITED BUT NEEDS ARE UNLIMITED. SOME PEOPLE ARE POOR WHILE OTHERS ARE WEALTHY

7 0
2 years ago
A project manager forgets to assess how national holidays and team member vacations will affect the project’s completion date. N
solong [7]

The flexible strategy is used to avoid the delay in assessing the external constraints.

The following information regarding accessing external constraints:

  • It could be thrust upon an organization.
  • It permits for uncovering the things that are beyond the control.
  • The example involved national holidays or sick leaves.

If we accessing the external constraints so the delay could be avoided.

So, The other options seem incorrect

Therefore we can conclude that the flexible strategy is used to avoid the delay in assessing the external constraints.

Learn more about the external constraints here: brainly.com/question/17156848

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Pierce Company incurred $150,000 of research and development costs in its laboratory to develop a new product. It spent $20,000
    7·1 answer
  • Mcmurtry Corporation sells a product for $250 per unit. The product's current sales are 13,600 units and its break-even sales ar
    8·1 answer
  • A consumer has ​$200 per month to be spent on books​ (good B) and DVDs​ (good D). Market prices are as​ follows: PB​ = ​$20 and
    10·1 answer
  • Chief financial officer Barry submits travel and expense reports that are completely genuine and encourages employees in his div
    7·1 answer
  • Which of the following is a reason someone should get health insurance?
    14·2 answers
  • Which form of promotion would be most effective at correcting a damaged business reputation?
    10·2 answers
  • Prepare calculations for the following, and explain your computations: Variable cost: The unit rate is $0.25, and the actual hou
    8·1 answer
  •   Early Head Start is an example of        A. private preschool.   B. biological effect.   C. a nurturing environment.   D. priv
    5·1 answer
  • Write a sentence with a word Gross Domestic Product:​
    11·2 answers
  • during the __________ era, the prevalent business philosophy turned from an emphasis on production to an emphasis on advertising
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!