1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
2 years ago
9

(17+4) + 9 = 17 + (4+9)

Mathematics
1 answer:
valina [46]2 years ago
6 0
That's the associative property of addition

it is normally written as
(a+b)+c=a+(b+c)
which is like what you have
(17+4)+9=17+(4+9)
You might be interested in
Two times the first number added to the second number is -7
hodyreva [135]
2a+b=-7
5a+b=-13

b=-2a-7
5a-2a-7=-13
3a=-6
a=-2=first number

2(-2)+b=-7
-4+b+-7
b=-3=second
8 0
3 years ago
Convert the angle 1.5 radians to degrees, rounding to the nearest 10th.
Keith_Richards [23]

Answer:

85.9 (to the nearest hundredth)

Step-by-step explanation:

1 radian = 180°/\pi

Therefore, 1.5 radians = 1.5 x (180°/\pi) = 270/\pi = 85.9 (to the nearest hundredth)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve this problem
insens350 [35]
What’s da problem that u have?
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Six yards of rope costs $5.50 while four yards costs $4.75
Amiraneli [1.4K]

The best option is the first one (Six yards of rope costs $5.50). It is the lowest unit cost.

<u>Step-by-step explanation:</u>

For the given question case, first we should compare the unit costs of the choices provided and evaluate the best option.

Choice 1:

Six yards of rope costs $ 5.50

            \frac{5.50 \text { dollar}}{6 \text { yard }}=0.9167\ dollar/yard

Choice 2:

Four yards costs $ 4.75

           \frac{4.75 \text { dollar}}{4 \text { yard }}=1.1875\ dollar/yard

Thus, the best choice is the first one. Because it is the lowest unit cost.

3 0
3 years ago
You brought 1.5 dozen bagels to school. A dozen bagels cost $5.98. You used a coupon that took $1.00 off of the total. How much
shusha [124]

Answer:   (7.97)

Step-by-step explanation:

1 dozen = 5.98

.5 dozen = 2.99

5.98+2.99=8.79 8.79- the 1.00 is (7.97)

hope this helps!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer number 2 please
    7·2 answers
  • Solve for the following variable: y = mx b, solve for x
    14·1 answer
  • A company is approached by a new warehouse management systems vendor to adopt a new system. The vendor claims that the warehouse
    10·1 answer
  • You take out two loans for school. The first loan is 15,000 dollars with 4% interest per year. The second loan is 20,000 dollars
    13·2 answers
  • Example 3: A rectangular garden has a length of (x + 4) feet and a width of (x+3) feet.
    15·1 answer
  • What are reactants in the process of photosynthesis check <br> all that apply
    11·1 answer
  • Which is NOT a valid method of proving triangles similar?<br> 1)AA<br> 2)SSS<br> 3)ASA<br> 4)SAS
    9·1 answer
  • Alex says that there is no numbers between 1/3 and 1/4 . Why might he think that and what would you tell him? Is there a number
    15·1 answer
  • Please help will mark the Brainlyst
    15·1 answer
  • 9. Samantha had $30 to spend on five pens. After buying them he had $4.75. How much did each pen cost? WILL GIVE BRAINLIEST AND
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!