1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
3 years ago
12

A 6-pound bag of wheat costs $47.04. What is the price per ounce?

Mathematics
1 answer:
Lena [83]3 years ago
4 0

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

Using the conversion

1 pound = 16 ounces , then

6 pounds = 6 × 16 = 96 ounces, thus

cost of 1 ounce = \frac{47.04}{96} = $0.49

You might be interested in
The number of people in thousands who own a cell phone is a function of the time in years starting in 1990 where p(t) = 20(1.075
Julli [10]
Try to look it up tbh
4 0
3 years ago
In 1 minute alex can type 44 words at the same rate how long would it take him to type 176 words
motikmotik

Answer: 4 minutes

Step-by-step explanation: 1 minute = 44 words so 176 divided by 44 is 4 minutes.

7 0
3 years ago
Find the slope and y-intercept for the table.<br><br><br><br> slope: <br><br> y-intercept:
grandymaker [24]

Answer:

slope: 1/4

y-intercept: 1

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the slope of the line through the points (-4, 3) and (3, 5)
lukranit [14]
Use the formula y2 -y1/x2-x1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Troy has a price chart below for various ingredients he needs to order for his sandwich bar. Sandwich Ingredients Item Cost (per
shepuryov [24]

Answer:

$93.75

Step-by-step explanation:

The computation of the total cost of order is shown below:

The Cost of 8 pounds of Pepperoni is

=  8 × $3.15

= 25.2

The Cost of 15 pounds of cheese is

= 15 × $1.85

= $27.75

The Cost of 12 pounds of sausage is

= 12 × $3.40

= $40.8

So, The total cost is

= $25.2 + 27.75 + $40.80

= $93.75

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What would my GPA be? Here are my grades.
    8·1 answer
  • If Mary’s taxable income is 68,562 how much income tax does she owe , rounded to the nearest dollar
    15·1 answer
  • How much will it cost to borrow $2,500 for a year at a simple interest rate at 14% please explain
    7·1 answer
  • A ball is thrown in the air from the top of a building. Its height, in meters above ground, as a function of time, in seconds, i
    9·1 answer
  • Trish runs 3 miles every 50 minutes. At this rate, how many minutes did Trish tun 12 miles? plzzz help me!!!
    12·2 answers
  • Please solve this equation 916 1/10 x 4 =
    13·1 answer
  • Find the common ratio for the following sequence. 0.1, 0.01, 0.001, ... 0.01 0.1 0.001
    14·1 answer
  • If a line has a slope of 3 and goes through the point (-6,4) write the equation of the line in standard form
    5·1 answer
  • A cell reproduces by doubling every hour. If you start with a single cell, how many will you have in 24 hours?
    8·2 answers
  • If you were told that the exchange rate between the U.S. dollar and the Canadian dollar was 1.2, that would mean that Canadians
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!