1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
3 years ago
10

Three cans of tuna costs $1.50. What is the cost of one can of tuna

Mathematics
2 answers:
JulijaS [17]3 years ago
8 0
The answer would be $0.50
lord [1]3 years ago
6 0
The cost of one can of tuna is $1.50/3, or $0.50 per can.
You might be interested in
0.199<br> to the nearest hundredth.
RideAnS [48]
0.20 would  be the answer.
The number places on a number go as follows starting at 0. and going to the right
ones, tenths, hundredth
This means that 0.00 is the hundredth place (the bolded 0). Since you round a 9 up one, this makes the 1 in the tenths place go to a 2 and the hundredth go to a 0

6 0
3 years ago
Help me solve C=AB+D for B.​
Mars2501 [29]
C=AB+D
C-D=AB
C/A-D/A=B
7 0
3 years ago
HELP ASAP <br> Find the slope from the following points.<br> (-2, 12) (4, -6)
quester [9]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

Slope formula

6 0
2 years ago
Jeff works in the Klein Forest cafeteria. When A-lunch begins, he has already prepared 50lunches. He will prepare 10 lunches per
olga_2 [115]

The function is L = 10m + 50

Here, we want to find out which of the functions is required to determine the number of lunches L prepared after m minutes

In the question, we already had 50 lunches prepared

We also know that he prepares 10 lunches in one minute

So after A-lunch begins, the number of lunches prepared will be 10 * m = 10m

Adding this to the 50 on ground, then we have the total L lunches

Mathematically, that would be;

L = 10m + 50

8 0
1 year ago
Please help fast!!!!
emmasim [6.3K]
I think it’s 3 not sure!
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Difference between Arctan and arctan
    15·2 answers
  • A dog eats 7 cans of dog food in 3 days at this rate how many cans of food does the dog eat in 3+ d days
    6·2 answers
  • Find the area of the circle
    14·1 answer
  • Consider the polynomial P(x)=x³+kx²+x+6.Find the value of k so that x+1 is a factor of P.
    11·1 answer
  • If the circumference of a circle is doubled, the diameter of the circle
    14·1 answer
  • Someone help me with this
    13·2 answers
  • The total points scored in a basketball game can be calculated using the expression 3c + 3. If c = 41, how many points total wer
    7·2 answers
  • What does it mean when is says write a sequence hat plots the ordered pair if you start at the origin when you are plotting ??
    10·1 answer
  • Can someone help me out
    15·2 answers
  • Find the value of x in the proportion. Check your answer.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!