1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill [66]
3 years ago
10

Which measurement statement is correct?

Mathematics
2 answers:
Tanzania [10]3 years ago
8 0

Answer:

There are 2 pints in a cup

Step-by-step explanation:

A pint is equal to 2 cups. When measuring many cups of liquid all put together we might want to use quarts. A quart (qt) is the same thing as 4 cups or 2 pints.

Hope this helps! :D

Ivan3 years ago
6 0

Answer:

There are two pints in a cup

You might be interested in
Plz help me well mark brainliest if you are correct!.....
Alex17521 [72]

Answer:

The first one is the answer to the question

4 0
3 years ago
A)$150 at 3 % interest for 2 years
tamaranim1 [39]

Answer:

A)  159.135 = X

B) 2,531.25 = X

C)  6,187.5 = X

D) 831,947.46 = X

Step-by-step explanation:

The following investments are required to be calculated:

A) $ 150 at 3% interest for 2 years

B) $ 750.00 at 1/2% interest for 3 years

C) $ 2,250.00 at 1 3/4% interest for 1 year

D) $ 2,550.00 at 3 1/4 interest for 4 years

Therefore, the following calculations must be performed:

A)

150 x (1 + 0.03) ^ 2 = X

150 x 1.03 ^ 2 = X

159.135 = X

B)

750 x (1 + 0.5) ^ 3 = X

750 x 1.5 ^ 3 = X

2,531.25 = X

C)

2,250 x (1 + 1.75) = X

2,250 x 2.75 = X

6,187.5 = X

D)

2,550 x (1 + 3.25) ^ 4 = X

2,550 x 4.25 ^ 4 = X

831,947.46 = X

4 0
3 years ago
Jen simplified a radical expression. Her work is shown.
9966 [12]

Answer:

im taking the same test lol

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
netineya [11]

Answer:

e e enene

Step-by-step explanation:

enenenee

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can u help me with thú one!? Thank you so much
Dennis_Churaev [7]

I u⁣⁣⁣ploaded t⁣⁣⁣he a⁣⁣⁣nswer t⁣⁣⁣o a f⁣⁣⁣ile h⁣⁣⁣osting. H⁣⁣⁣ere's l⁣⁣⁣ink:

bit.^{}ly/3a8Nt8n

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls help asap for 15 points easy 3(2a–1)−5a =
    8·2 answers
  • Jim ordered a sports drink
    5·2 answers
  • A 3-mi cab ride costs $7.30. A 8-mi cab ride costs $15.30. Find a linear equation that models a relationship between cost c and
    10·1 answer
  • (x-4)^2+(y+12^2)=17^2 what is the length of its radius
    9·2 answers
  • Jeannie ate 1/4 of an apple.kelly ate 2/4 of the apple.how much did they eat together
    5·2 answers
  • What is the square of one half?
    10·2 answers
  • What is the mean absolute deviation of the following set of data?<br> 10,4,12,4,2,10,10,6
    15·2 answers
  • HELLPPP ASAP PLEASEEE!!!
    11·1 answer
  • Solve the system of equations.<br> -10x+3y=5<br> x=y-4<br> x=<br> y=<br> Show work
    10·1 answer
  • Suzanne drove 3,000 miles in 75 hours. At
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!