1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
3 years ago
7

40 POINT WORD PROBLEM FOR HW

Mathematics
2 answers:
spin [16.1K]3 years ago
8 0
4.10x+5.50 (182-x)=28-845.80
Solve for x
X=83 type B

182-83=99 type A
Leviafan [203]3 years ago
4 0
The answer would be 92.1666667
You might be interested in
HELP what is 3( 2+5) - 5 (3) + 8
neonofarm [45]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lilly has 25/2 josh has 36/23 how much is there all together
mamaluj [8]

Answer:

14.0652173913


7 0
3 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If all 108 people take 2 biscuits, how many biscuits will you need?
grigory [225]

Answer:

216

Step-by-step explanation:

108 x 2 = 216

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Determine the sequence
balu736 [363]
1) neither
2) geometric sequence
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x^2-2x 9=0 solve quadratic equation
    15·1 answer
  • Negative Exponents- All of the following expressions are equal except _____.
    7·1 answer
  • What is another way to express 52+24
    5·2 answers
  • Question 5 of 5
    10·1 answer
  • Please help me I don’t understand this!!!
    11·1 answer
  • Help, ive been stuck on this for 2 hours
    13·1 answer
  • 4) A box has dimensions of 14 inches long, 1.4 feet wide,
    5·1 answer
  • Camp Company had total earnings of $600 million in 2013, out of which it retained 20 percent for future investments. In 2013, it
    7·1 answer
  • A bus service charges $1.75 per trip plus $0.50 for every<br> ten (10) miles.
    10·1 answer
  • 2 [ 2 + 2 ( 8 ⋅ 6 − 17 ) ]
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!