Answer:
$16.20
Step-by-step explanation:
3x5=15 15x.08=1.2 15+1.2=16.2
1 quart = 2 pints.
This means a 4 pint container is 2 quarts.
To find the price for 1 quart divide the price by 2:
12.04 / 2 = $6.02 per quart.
For easier calculation,
convert 4years 8months into months. This would give you 56months.
Amit is 56months old.
4 units/proportion =56
1 unit=56/4
5unit=56/4 ×5(simplify)