1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
3 years ago
7

CD Express offers 4 CDs for $60. Music

Mathematics
2 answers:
Luba_88 [7]3 years ago
5 0

Answer:

Music Place

Step-by-step explanation:

Find the unit rates by dividing the price by the number of CDs

CD Express:

price/CDs

$60/4 CDS

60/4=15

$15 per CD

Music Place:

price/CDs

$75/6 CDs

75/6=12.5

$12.50 per CD

Music Place is the Better deal because 12.50 is less than 15

alexira [117]3 years ago
3 0

Answer:

Music place has the better buy

Step-by-step explanation:

Figure out how much they sell one for by diving the price by the quantity

CD Express offers 1 CD for $15

Music Place offers 1 CD fof $12.50

You might be interested in
Amy is planning the seating arrangement for her wedding reception. Each round table can sit 10 guests. The head table can sit th
Zigmanuir [339]
236-6 because of head table

230 divided by 10 because of 10 per table

Answer: 23
3 0
2 years ago
Which has the same solution as 2 (x+4)=-7-3x
pentagon [3]
2(x+4)=2x+8=-7-3x switch 3x+2x=-7-8=-15=5x so x=-15/5=-3
3 0
3 years ago
What is the measure of angle RPS?
liq [111]

Answer:

70

Step-by-step explanation: the type of angle it is

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expressions<br> are equivalent to 90¹⁶
tangare [24]

Answer:

-30(3+2w)

 (-9-6w) ⋅ 10

 −20(4.5 + 3w)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Help me ASAP plz!!!!
elena55 [62]
(2, -1), (6,- 4), and (6, -1). Hope this helps man!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me with this problem like the whole thing
    10·1 answer
  • Which graph represents no solution
    11·1 answer
  • What is the value of x?
    8·2 answers
  • What is the volume of this cubic object
    11·2 answers
  • I have no idea what the answer is
    9·1 answer
  • A tennis racket at sport city costs 180 and is a discounted 15% the same model racket costs 200 at tennis world and is on sale f
    14·1 answer
  • 7.02 Quiz: Graph Proportional Relationships
    14·1 answer
  • I'm struggling can I get some help pls
    14·2 answers
  • The answer choices are -3, 3/2, 3, and -12/5.<br> thanks in advance!! :)
    7·1 answer
  • What is the GCF of 44,524 and 121;46?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!