1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
monitta
2 years ago
14

A store buys 8 sweaters for $72 and sells them for $288. How much profit does the store make per sweater?

Mathematics
2 answers:
Y_Kistochka [10]2 years ago
4 0

Answer:

f5f5

Step-by-step explanation:

lbvjy [14]2 years ago
3 0

Answer:

$216.

Step-by-step explanation:

Divide for the cost of 1 sweater, 72 divided 8, $9.

Divide $288 by 8, to get cost they sold each sweater, $36.

So the store sold each sweater $36 having bought each for $9.

Subtract $9 from $36 to get profit per sweater, $27.

Then multiply $27 by 8 for the total profit, $216.

You might be interested in
There are 1096 marbles in a bag. One of the marbles is to be randomly chosen from the bag. If the probability that a red marble
erica [24]

Answer: 685 red marbles

Step-by-step explanation:

Lets set up a proportion:

x/1096 = 5/8

(For every 8 marbles, 5 of them are red)

Then we cross multiply

5480 = 8x

and divide!

so 685 marbles

6 0
3 years ago
Which statement about g(x) = x^2 - 576 is true?
Zina [86]

Answer:

The second option.

Step-by-step explanation:

Let's see if this will work.

(x+24)(x-24)

Let's open the brackets

x^2 - 24x +24x - 576

= x^2 - 576

Please give brainliest

I hope you understand. If you don't. Please, leave a comment below.

7 0
3 years ago
Use the distributive property to complete the following statement 4(x-1)=4x-___
Flura [38]

Answer:

A. 4

Step-by-step explanation:

4*x-4*1=4x-4

5 0
2 years ago
Because a square is a rectangle,it must have
yaroslaw [1]

Answer:

4 right angles & 2 sets of parallel lines

Step-by-step explanation:

i am big brain

5 0
3 years ago
The cost of a taxi ride is represented by the function c(m)=2m+4, where m is the number of miles traveled. What is the cost per
galina1969 [7]

Answer:

cost per mile = $2.

Step-by-step explanation:

Given the cost function, c(m) = 2m + 4,

Where the m represents the number of miles traveled, and $2 is the cost per mile of the cab. The $4 represents the flat rate, a set fee, or the initial value.

Therefore, the cost per mile of the cab is $2.  

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Subtract 6 3/4 from 18 1/2
    12·1 answer
  • A class has 50 students. use the third row of digits in the random number table below to select a simple random sample of three
    12·1 answer
  • What is 352.6 in expanded notation
    7·2 answers
  • Find two consecutive odd integers whose sum is 16​
    6·1 answer
  • Camila tried level 1 again to embrace her score on her second try she earned 655 points camila wants to find the number of large
    15·1 answer
  • Please solve, you will get 10 points, trollers or people that answer just for points will be insta reported without hesitation
    12·1 answer
  • Sing for a bicycle race. She recorded the distance he traveled in miles per hour on a graph. Determine the rate of change
    15·1 answer
  • Rebekah is one out of 200 students who likes<br> broccoli. What percent is this?
    7·2 answers
  • A rabbit runs 35 feet in 7 seconds, a cat runs 18 feet in 2 seconds. Who is faster?
    11·1 answer
  • In how many different ways can the sides of a triangle be named by the letters a, b, and c?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!