Combine like terms.
7g + 4g + 3g + g = 15g
15g - 13g = 2g
2g = 10
Divide by 2 on both sides.
g = 5
First, multiply the # of points he scores a game by the # of games in the season:
18x14= 252points
11 divided by 2 is 5.5
5.5 divided by 10 is 0.55
Answer:
C
You have to do it step by step
x•x-5x+6x-30
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle