1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
3 years ago
7

Diego Company manufactures one product that is sold for $73 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The fo

llowing information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 56,000 units and sold 51,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 24 Direct labor $ 16 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 3 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 784,000 Fixed selling and administrative expense $ 672,000 The company sold 38,000 units in the East region and 13,000 units in the West region. It determined that $300,000 of its fixed selling and administrative expense is traceable to the West region, $250,000 is traceable to the East region, and the remaining $122,000 is a common fixed expense. The company will continue to incur the total amount of its fixed manufacturing overhead costs as long as it continues to produce any amount of its only product. Foundational 6-10 10. What would have been the company’s variable costing net operating income (loss) if it had produced and sold 51,000 units? You do not need to perform any calculations to answer this question.
Business
1 answer:
I am Lyosha [343]3 years ago
5 0

Answer:

Net operating income= (28,000)

Explanation:

Giving the following information:

Selling price per unit= $73

Total unitary variable production cost= (24 + 16 + 2 + 3)= $45

Fixed manufacturing overhead $ 784,000

Fixed selling and administrative expense $ 672,000

<u>Under the variable costing method, the fixed manufacturing overhead is a period cost instead of a product cost.</u>

<u />

Variable costing income statement:

Sales= 73*51,000= 3,723,000

Total variable cost= 51,000*45= (2,295,000)

Contribution margin= 1,428,000

Fixed manufacturing overhead= (784,000)

Fixed selling and administrative expense= (672,000)

Net operating income= (28,000)

You might be interested in
Follow cgdstacoz on tiktok
professor190 [17]

Answer:

if u follow me

Explanation:

6 0
2 years ago
On January 1, 2021, Laramie Inc. acquired land for $6.2 million. Laramie paid $1.2 in cash and signed a 6% note requiring the co
stepladder [879]

Answer:

The amount Laramie should record the purchase of land is <u>$6.2 million</u>.

Explanation:

The costs of a fixed asset refer to the purchase price and other relevant costs which are incurred in order to the location and working condition required to operate the fixed asset in way that it is intended.

The other relevant costs that are added to the purchase price to arrive at the cost of the fixed assets include professional fees, non-refundable taxes or levies, and among others.

If any trade discount or rebate is given, this will be deducted from the purchase price to arrive at the cost.

Any interest required to be paid on the delayed payment in order to reflects the time value of money are not part of the cost of the asset but expensed in the year they are incurred.

From the question, the land acquired is a fixed asset. Based on the explanation above, the total cost of the asset is $6.2 million. The interest from the 6% interest rate on the remaining $5 million will be part of the cost of the land but it will be expensed in the year they are incurred.

Therefore, the amount Laramie should record the purchase of land is <u>$6.2 million</u>.

6 0
3 years ago
Waterway Industries is planning to sell 800 buckets and produce 1080 buckets during March. Each bucket requires 200 grams of pla
Scrat [10]

Answer:

See below

Explanation:

From the above,

One bucket requires;

200 grams of plastic and one half of direct labor

The plastic costs $10 per 200 grams and the employees are paid $15 per hour.

Therefore, one bucket costs (material and labor) :

= $10 + $15 × (1/2)hour = $17.5 per plus 1.10 × $7.50 = $25.75

For 1,080 buckets

$25.75 × 1,080 = $27,810

Therefore, the total amount of budgeted direct material for March is $27,810

5 0
3 years ago
Trade between individuals and between nations leads to: Trade between individuals and between nations leads to: higher product p
kondor19780726 [428]

Answer:

The correct answer is B.

Explanation:

Trade between individuals and between nations leads to: Increased Specialization

3 0
2 years ago
Future economic trends are not influenced by economic theories. True or false?
nikklg [1K]
That statement is false.
Economic theories will determine how companies see the market and will somehow affect the decision that they will make for the market.
This decision will influence the future economic trends because these companies usually are really forward thinkers. From this, we could draw a correlation between future economic trends and economic theories
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The process by which invest on margin accounts are credited or debited to reflect daily trading gains or losses is referred to a
    6·1 answer
  • What are the biggest obstacles facing walmart and other foreign retailers in India?
    12·1 answer
  • To take into consideration demand uncertainty in reorder point (R) calculations, what do we add to the product of the average da
    14·1 answer
  • Why is the serving size on the nutrition facts panel important?
    11·1 answer
  • Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar b
    7·1 answer
  • A class can belong to a more general category called a _______________.
    5·1 answer
  • The following information is available pertaining to Bonita Division, that uses a plant-wide overhead rate based on machine hour
    12·1 answer
  • A good negotiator knows
    8·1 answer
  • c. Describe the role a sales person would play in selling this type of product. How much help would customers be likely to need
    14·1 answer
  • In project procurement management, obtaining seller responses, selecting sellers, and awarding contracts is part of the _____ pr
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!