Answer:
-2
Step-by-step explanation:
The slope of a line is rise/run
So, just see how much the line rises/how much the line runs
In this case, the line rises 2 units for every -1 unit it runs
So, the slope is -2
Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
What do you need help in??
Answer:
y=27 when x=2
Step-by-step explanation:
y varies inversely as the cube of x
y=k(1/X^3)
y=1 when x=6
y=k(1/X^3)
1=k(1/6^3)
1=k(1/216)
k=1÷1/216
K=1×216/1
k=216
find y when x=2
y=k(1/X^3)
y=216(1/2^3)
y=216(1/8)
y=216/8
y=27