1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
3 years ago
7

What’s the distance between (-2,1) and (4,3)

Mathematics
1 answer:
vichka [17]3 years ago
7 0

Answer:

40 or 2\sqrt{10}

Step-by-step explanation:

\sqrt{(4-(-2))^2+(3-1)^2}=\sqrt{6^2+2^2}=\sqrt{36+4}=\sqrt{40},    2\sqrt{10}

You might be interested in
When you have a multiplication problem, what do you do to the exponents?
Keith_Richards [23]

Answer:

When you multiply two numbers or variables with the same base, you simply add the exponents. When you multiply expressions with the same exponent but different bases, you multiply the bases and use the same exponent.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What property would justify the following statement? If a = b and b = c, then a = c. Addition Property Reflexive Property Subtra
romanna [79]

Answer:

It would be the transitive property! If you look up "If a = b, and b = c, then a = c" you'd see the transitive property. I hope this helps!

6 0
3 years ago
Solve for e E= mc2 m=3 c=6 what is the answer please
alina1380 [7]
E=mc^2 if m=3 and c=6

e=3(6^2)

e=3(36)

e=108
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help maths homework
kaheart [24]

Answer:

1). -4

2). -12

Step-by-step explanation:

Because algebra

8 0
3 years ago
The perimeter of a figure is the total length of all of its sides.
Fantom [35]

Answer:

True.

Step-by-step explanation:

That is exactly what a perimeter is. Hope this helps

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the slope of a line that is perpendicular to the line whose equation is 2x + y = 4
    5·2 answers
  • Instant Oats cost $4.89 for 10 servings. What is the cost per 1 serving
    9·1 answer
  • What is -16+4 (2g-18)=0
    11·2 answers
  • #6 Pleaze !!!! Also need this for 8th grade
    15·1 answer
  • Hewlpp!!!!!!!! please!!
    9·2 answers
  • Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas
    12·2 answers
  • Please help me it's due at 6pm and i promise the give brainlist just plez and ty
    6·2 answers
  • Which of the following is a true statement?
    6·1 answer
  • Explain how to decompose a triangle into congruent triangles. How do those decomposed pieces relate to the area of the rectangle
    11·2 answers
  • Which value would make the inequality ⅓ R &gt; 12 true? <br> a. 39<br> b. 36 <br>c. 7 <br>d. 4​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!