1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
3 years ago
15

Fiona joins a fruit of the month club. The entry cost is $25 and then she pays $18 per month. If she participates for 8 months,

how much will she pay in all?
Mathematics
2 answers:
xeze [42]3 years ago
5 0

Answer: $169

Step-by-step explanation: The expression 25 + 18 x 8 represents the amount she will pay if she participates for 8 months.

Multiply 18 x 8 to find the cost for 8 months. $18 x 8 = $144.

Now add $25 to $144, which equals $169

devlian [24]3 years ago
4 0

Answer: 169

Step-by-step explanation: first off you should note that the entry cost being 25 dollars is a one time thing( it should be the number that you add to the amount she pays for 8 months) The first step is to multiply 18 by 8. This is because she pays $18 per month, for 8 months. the product will be $144. Then you add the entry cost which is $25 which in all comes out to $169.

You might be interested in
Which point is located on the y-axis of a coordinate grid?​
lorasvet [3.4K]
The point on the y-axis is D. (0;-2)
7 0
3 years ago
What are the dimensions of the prism and what is the volume
Bess [88]

Answer:

in steps

Step-by-step explanation:

base width: 1/2 x 5 = 2.5

base length: 1/2 x 4 = 2

height: 1/2 x 3 = 1.5

Volume: lwh = 2.5 x 2 x 1.5 = 7.5 in³

5 0
3 years ago
One weekend, Paola started reading a book for school. She read 35 pages of the book on Saturday. On Sunday she read 15 pages an
Sidana [21]
35 + 15 x 4 = 60. Paola read 60 pages in total.
6 0
3 years ago
How many natural numbers from 78 to 24?
I am Lyosha [343]
54 numbers is the answer
3 0
2 years ago
Dillon pays x dollars to get a haircut. He gives the stylist a
Svetlanka [38]

Answer:

C. 1.2x

Step-by-step explanation:

He pays 1 x for his haircut, and an additional 20% on top of that, or an additional 0.2x. If you write that as an expression, you can simplify it like this:

1x+0.2x\\1.2x

You can also work it out by multiplying by 1.2 as stated in answer C. If his haircut costs $10, adding a 20% tip of $2 is the same as multiplying by 1.2.

10\times1.2=12

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the greatest common factor of 12, 40, and 28
    11·1 answer
  • What is 72 + 4x = 2x + 82
    8·1 answer
  • Then find the area bounded by the two graphs of y=2x^2−24x+42 and y=7x−2x^2
    5·1 answer
  • On a trip to Griffith Observatory, Dave rode his bicycle six more than twice as many miles in the afternoon as in the morning. I
    6·1 answer
  • What’s the answer to this question
    14·1 answer
  • What is the equations of the line that has a slope of 2 and passes through the point (6,2)
    10·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • Write an equation for this tape diagram 6th grade math help pls thanks if you do
    14·1 answer
  • Use synthetic division to find the result when 3x^3 + 13x^2 + x – 12 is divided by<br> X + 4.
    15·1 answer
  • Hi! I'm 12 years old trying to move up in maths, does anyone have any tips about any one of these topics?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!