1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisabon 2012 [21]
3 years ago
15

Parallel lines s and t are cut by a transversal r. ​

Mathematics
1 answer:
AURORKA [14]3 years ago
4 0

Answer:

the answer is <3 and 5

because they add up to 180

You might be interested in
The circumference of the circle-shaped rug is 69.08 inches.
adelina 88 [10]
We can find the diameter by dividing the circumference by 3.14
d = 22

Thus, our radius is 11.
r = 11

Now, let's use the area formula (3.14 \cdot r^2) to solve for the area.
a = 3.14 \cdot (11^2) = \boxed{379.94}
8 0
3 years ago
How many ways can the letters in the word CHEWY be arranged to form a five letter code
MakcuM [25]

Answer:

60 ways;

GOOD LUCK!

Step-by-step explanation:

The word CHEWY has 5 letters, Therefore, it can be arranged in 5!/2! = 120/2 = 60 ways.

5 0
1 year ago
a zip line starts 35 feet above the ground and has one landing platform. The line is secured into the ground. what’s the height
ioda

Answer:

0 feet

Step-by-step explanation:

Because the landing platform is on the ground, it is 0 feet.

4 0
3 years ago
Find the product. Tell which strategy you used for (4 x 10) x 10
Hitman42 [59]
PEMDAS
do parentheses first
4 x 10=40
40 x 10=400
3 0
3 years ago
Help ASAP help 100 points
diamong [38]

Answer:

the correct choice would be the last choice!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 10 pounds of potatos cost 6.55 how much would 1 pound cost
    12·2 answers
  • F(-7) if f(x) = 8x + 15
    10·2 answers
  • There is no overlap between the graphs of y&lt; x+ 2 and y&gt; x-2.
    11·1 answer
  • What is the relationship between Angle DXA and Angle AXB?
    15·1 answer
  • Find the equation using the point (4,8)
    11·2 answers
  • You help in the local cafeteria by emptying the trash barrels. You are paid $4 for each day you work. Let d be the number of day
    11·2 answers
  • Which is most likely the thickness of a penny when measured with a ruler? A) 0.016 in B) 1.5 mm C) 1.5 cm D) 1.55 mm
    7·2 answers
  • A 3-gallon bucket of paint costs $103.68. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ITS URGENT
    13·2 answers
  • Please help me solve this
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!