1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
3 years ago
7

Show me and example of a multi step equation and solve.

Mathematics
1 answer:
Maru [420]3 years ago
6 0
<span><span>problem<span>Solve 6x + 5 = 10 + 5x. Check your solution.</span></span><span><span> </span><span><span>This equation has x terms on both the left and the right. To solve an equation like this, you must first get the variables on the same side of the equal sign.</span> <span>You can subtract 5x on each side of the equal sign, which gives a new equation: x + 5 = 10. This is now a one-step equation!</span>  Subtract 5 from both sides.</span></span><span>Check <span><span>Check your solution by substituting 5 for <span>x </span>in the original equation.</span> This is a true statement, so the solution is correct.</span></span><span>Answerx<span> = 5</span><span> </span></span></span>
You might be interested in
Ishaan is 3 times as old as Christopher and is also 14 years older than Christopher/10088809/d7a108ae?utm_source=registration
Irina-Kira [14]
X = Ishaan
y = Christopher

3y = x
x = y + 14 Put the first equation into the second.
3y = y + 14
2y = 14
y = 7

Christopher is 7
Ishaan is 21
7 0
3 years ago
2/7 = 4/5 + 1/7 q answe for q
Alchen [17]

Answer:

??

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A Delivery service charges $25 per pound for making a delivery. If there is an additional 8% sales tax, what is the cost of deli
mafiozo [28]

The cost of delivering an item that weighs 4/5 of a pound?$21.60.  

<h3>How to find the delivery cost?</h3>

Let x = the number of pounds

Thus, we can say that;

Cost = 25x * 1.08

Since we want to find the cost of delivering an item that weighs 4/5 of a pound, the we will put 4/5 for x to get;

Cost = (25 * 4/5) * 1.08

Cost = 20 * 1.08

Cost = 21.6

The delivery cost would be $21.60.  

Read more about Delivery Cost at; brainly.com/question/24870596

#SPJ1

5 0
1 year ago
What would be the result of 100 plus 4% for 12 years
VashaNatasha [74]

Answer:

100.04

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Which graph represents the solution to the system of equations?
Nataliya [291]

Answer:

I can help but I need better pic

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Sami Kemal spent $7.95, $15.20, and $12.47 on entertainment. His
    12·1 answer
  • Q8 Q2.) What are the​ lot's dimensions?
    6·1 answer
  • (7/8) (x) = -2/3<br><br> What is the value of x?
    15·1 answer
  • What is the sum of the lengths of the two trails?
    7·1 answer
  • The drama department at Cedarburg High School had 24 students try out for the musical this spring, which is 20% fewer than tried
    11·1 answer
  • Which is a better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95?
    11·1 answer
  • Which of these numbers are 11 units from 0 on the number line? A 0 B+11 C-11
    5·2 answers
  • Please look below and answer (No links) please explain. I will give brainiest
    13·2 answers
  • Assuming only the lengths of the sides of a triangle are given, how can you determine if the triangle has a right angle?
    8·1 answer
  • HELP <br><br><br>jusko please <br><br><br>❗NONSENSE = REPORTED❗​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!