First we have to figure out how much 3 bags cost using the total cost of $8.25
That means. we would do 8.25/3 and 8.25 divide by 3 equals 2.75.
Now we know that each bag costs approximately $2.75
All we have to do now is multiply 2.75 by 4 to get the cost for the total of 4 bags.
4 times 2.75 is exactly 11 dollars, if might change if theres tax.
But, the answer would be 4 bags costs $11.
Answer:
3 1/2 Pounds
Step-by-step explanation:
2/3=4/6
4/6+5/6=9/6
30/6-9/6=21/6
Answers:
1. 74856 + 1489
= 76345
2. 42000/5
= 8400
3. 142100/10
= 14210
4. 2500 + (8-5)
2500 + 3
= 2503
5. 385 + (29 - 9)
385 + 20
= 405
6. 1780 - 643
= 1137
7. 4 x 2 + 30 / 5
4 x 2 + 6
8 + 6
= 14
8. 65743 - 754
= 64989
Hello :
the normal vector of the plane is : d' = [4,-1,5]...(vector perpendicular to the plane)<span>
d </span><span>⊥ d' because : (4)(2)+(-1)(3)+(5)(1)=0
</span>the line is perpendicular to the plane .
First you find 4/5 of 8 and then 4/5of 7 and multiply them