1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
10

Moody Corporation uses a job-order costing system with a plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. At the be

ginning of the year, the company made the following estimates: Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000 Variable manufacturing overhead cost per machine-hour $ 4.50 Required: 1. Compute the plantwide predetermined overhead rate. 2. During the year, Job 400 was started and completed. The following information was available with respect to this job: Direct materials $ 350 Direct labor cost $ 240 Machine-hours used 31 Compute the total manufacturing cost assigned to Job 400. 3. If Job 400 includes 50 units, what is the unit product cost for this job
Business
1 answer:
dolphi86 [110]3 years ago
7 0

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000

Variable manufacturing overhead cost per machine hour $4.50

To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= (658,000/157,000) + 4.5

Estimated manufacturing overhead rate= $8.69 per machine hour

Job 400:

Direct materials= $350

Direct labor cost= $240

Machine-hours used= 31

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 8.69*31= $269.39

Job 400:

Units= 50

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= 350 + 240 + 269.39

Total cost= $859.39

Unitary cost= 859.39/50= $17.188 per unit

You might be interested in
What does CPI stand for and what is it used to measure?​
kolezko [41]

Answer:

Consumer price index; A consumer price index measures changes in the price level of a weighted average market basket of consumer goods and services purchased by households.

5 0
3 years ago
Which subjects does the Aspire test assess?
Nikolay [14]

Answer:

five subject areas: English, mathematics, reading, science, and writing

7 0
3 years ago
Tactical plans specify how a company will use resources, budgets, and people to accomplish specific goals within its mission
Neporo4naja [7]

Answer:

A. True

Explanation:

Tactical planning outlines the short-term steps and actions that should be taken to achieve the goals described in the strategic plan.

8 0
2 years ago
At Cost At Retail Inventory, February 1, 2020 $89,550 $99,500 Markdowns 35,000 Markups 63,500 Markdown cancellations 20,500 Mark
Taya2010 [7]

Answer:

$73570

Explanation:

See attached file

8 0
2 years ago
Simone has worked as an editorial assistant at a magazine publisher for the last six months. Her boss is impressed with her dedi
pochemuha

Answer:

​job enlargement

Explanation:

Job enlargement refers to the increase in duties and responsibilities related to the job. It combined all other activities with the same level in the organization

Since in the question it is mentioned that Simone boss is impressed by her dedication and her hard work so he assigner her more task for freelancer writers

Therefore this situation represents the job enlargement

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following traits would be important to a successful
    14·2 answers
  • Wesley owns and operates the cheshire chicken ranch in turpid, nevada. the income from this ranch is $49,000. wesley wishes to u
    14·1 answer
  • Brecker Inc., a greeting card company, had the following statements prepared as of December 31, 2017.
    5·1 answer
  • Briefly explain what the term "balance of trade" refers to from a macroeconomic perspective and include a brief description of h
    11·2 answers
  • Todd and Cathy created a firm that is a separate legal entity and will share ownership of that firm on a 50-50 basis. Which type
    12·1 answer
  • chị A mở cửa hàng kinh doanh quân áo mỹ phẩm tại nhà có giấy phép kinh doanh nhưng không thành lập doanh nghiệp hỏi chị A có phả
    9·1 answer
  • Schultz Tax Services, a tax preparation business had the following transactions during the month of June:
    11·1 answer
  • Cho vay thương mại và cho vay tài chính khác nhau ở chổ nào?
    7·1 answer
  • Which situation would most likely take place in a command economy?
    8·1 answer
  • gemma corporation sells a single product for $40 per unit. last year, the company's sales revenue was $2,950,000 and its net ope
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!