1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
10

Moody Corporation uses a job-order costing system with a plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. At the be

ginning of the year, the company made the following estimates: Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000 Variable manufacturing overhead cost per machine-hour $ 4.50 Required: 1. Compute the plantwide predetermined overhead rate. 2. During the year, Job 400 was started and completed. The following information was available with respect to this job: Direct materials $ 350 Direct labor cost $ 240 Machine-hours used 31 Compute the total manufacturing cost assigned to Job 400. 3. If Job 400 includes 50 units, what is the unit product cost for this job
Business
1 answer:
dolphi86 [110]3 years ago
7 0

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000

Variable manufacturing overhead cost per machine hour $4.50

To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= (658,000/157,000) + 4.5

Estimated manufacturing overhead rate= $8.69 per machine hour

Job 400:

Direct materials= $350

Direct labor cost= $240

Machine-hours used= 31

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 8.69*31= $269.39

Job 400:

Units= 50

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= 350 + 240 + 269.39

Total cost= $859.39

Unitary cost= 859.39/50= $17.188 per unit

You might be interested in
Which of the following is NOT an example of a caught-in or caught-between hazard?
liraira [26]
B cutting a finger while using a miter saw is the answer you are looking for. 
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Assume the real rate of interest is 3.00% and the inflation rate is 6.00%. What is the value today of receiving 14,488.00 in 13.
OverLord2011 [107]

Answer:

Present Value= $15,874.25

Explanation:

Giving the following information:

Assume the real rate of interest is 3.00% and the inflation rate is 6.00%. What is the value today of receiving 14,488.00 in 13.00 years?

<u>This is a rare case where the interest rate is negative:</u>

Interest rate= 0.03 - 0.06= -0.03

Having said this, the present value is higher than the final value:

PV= FV/ (1+i)^n

PV= 14,488/ 0.97^3= $15,874.25

6 0
3 years ago
Why do internal users need financial data?
AnnyKZ [126]

Answer:

C. to invest in stocks and make business decisions

6 0
2 years ago
When Benjamin purchased a camera at Best Buy, the cashier asked him for his home zip code. Which of the following approaches was
Anna11 [10]

Answer:

The correct answer is E) Customer spotting .

Explanation:

The detection of needs in the sale is the third step, of the six that must be taken to increase the possibilities of selling.

The detection of needs consists specifically in asking your client a series of questions that you have to have prepared in advance, in order to discover:

  1. What are the real needs they have
  2. If the products or services you have in your portfolio are suitable for what you need.

Not carrying out a correct detection of needs forces you to walk blindly and thus lose many chances of achieving success.

Keep in mind, that it is in this step where it is most important that you pay attention and listen to what the client has to say.

4 0
3 years ago
Question 23 of 40
aivan3 [116]
Answer: i think it’s C
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Novak Company had the following two transactions related to its delivery truck. 1. Paid $150 for an oil change. 2. Paid $700 to
    11·1 answer
  • Web hosts generally offer between ______ of free storage. Question 7 options: 10MB and 50MB 50MB and 100MB 100MB and 200MB 200MB
    10·2 answers
  • The windows 10 desktop has controls, also known as its ____, that allow you to interact with the windows 10 operating system.
    8·1 answer
  • Direct materials are $15 per unit; direct labor is $7 per unit and variable overhead costs are $2 per unit. If total product cos
    15·1 answer
  • If a developing country wishes to attract mass tourism it must:
    5·1 answer
  • National saving a. is the total income in the economy that remains after paying for consumption. b. is the total income in the e
    9·1 answer
  • What best determines whether a borrower's investment on an adjustable rate loan goes up or down?
    7·1 answer
  • Human Resources Manager, Claire must inform Anthony that company job changes will require him to seek retraining or lose his pos
    13·1 answer
  • Which of the following is not an assumption associated with the definition of a production function?
    6·1 answer
  • risk unique to firms with direct investment in a foreign country is the potential takeover of the firm's assets by the governmen
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!