1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
10

Moody Corporation uses a job-order costing system with a plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. At the be

ginning of the year, the company made the following estimates: Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000 Variable manufacturing overhead cost per machine-hour $ 4.50 Required: 1. Compute the plantwide predetermined overhead rate. 2. During the year, Job 400 was started and completed. The following information was available with respect to this job: Direct materials $ 350 Direct labor cost $ 240 Machine-hours used 31 Compute the total manufacturing cost assigned to Job 400. 3. If Job 400 includes 50 units, what is the unit product cost for this job
Business
1 answer:
dolphi86 [110]3 years ago
7 0

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000

Variable manufacturing overhead cost per machine hour $4.50

To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= (658,000/157,000) + 4.5

Estimated manufacturing overhead rate= $8.69 per machine hour

Job 400:

Direct materials= $350

Direct labor cost= $240

Machine-hours used= 31

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 8.69*31= $269.39

Job 400:

Units= 50

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= 350 + 240 + 269.39

Total cost= $859.39

Unitary cost= 859.39/50= $17.188 per unit

You might be interested in
_____ asserted in an article in the Harvard Business Review that modern transportation and communications technologies are facil
Murrr4er [49]

Answer:

Theodore Levitt

Explanation:

Theodore Levitt was an American economist and professor at the prestigious Harvard Business School (Cambridge, Massachusetts). Also editor of the economic magazine Harvard Business Review (HBR) where they published their articles. It marked a milestone in creating the concept of "globalization" focused on an economic point of view, specifically in its article "Globalization of Markets" was where he referred to it for the first time, thanks to what became very popular and joined the currents of economist thinking.

5 0
2 years ago
If a VA purchase contract is $340,000 and the funding fee is 1.75% what is the total loan amount?
eimsori [14]
Multiply 1.75%×340,000
4 0
3 years ago
Jayhawk had previously purchased merchandise for $40,000 The company returned $4,000 of the merchandise previously purchased bec
ki77a [65]

Answer:

the options are missing, but I wrote down the two possible answers

the journal entry to record the purchase assuming perpetual inventory method:

Dr Merchandise inventory 40,000

    Cr Accounts payable 40,000

the journal entry to record the damaged merchandise assuming perpetual inventory method:

Dr Accounts payable 4,000

    Cr Merchandise inventory 4,000

<h2>OR</h2>

the journal entry to record the purchase assuming periodic inventory method:

Dr Purchases 40,000

    Cr Accounts payable 40,000

the journal entry to record the damaged merchandise assuming periodic inventory method:

Dr Accounts payable 4,000

    Cr Purchases returns 4,000

8 0
3 years ago
Consumers are limited in the total utility that they can gain from buying products because they have limited
Cloud [144]

Answer: income i think

Explanation:

6 0
3 years ago
slader Each month Leo must make copies of a budget report. When he uses both the large and the small copier, the job takes 30 mi
storchak [24]

Based on the time it takes Leo when he uses two machines, the length of time it will take if the large copier is broken is <u>75 minutes. </u>

<h3>How long will it take if the large copier is broken?</h3><h3 />

This can be found by the formula:

= 1 / ( (1 / time taken with both copiers) - (1 / time taken with large copier) )

Solving gives:

= 1 / ( ( 1 / 30) - (1 / 50))

= 1 / (1 / 75)

= 75 minutes

Find out more on budget reports at brainly.com/question/25812320.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • MMS Corp borrows $1,650,000 today for a new building. The loan is an equal principal payment loan with an APR of 6.5% compounded
    9·2 answers
  • The sensitivity of bank profits to changes in interest rates can be measured more directly using ▼ duration analysis credit rati
    10·2 answers
  • You sold 12 plants for $5.00 each. You purchase seeds at the Dollar Store for .50 a pack. The plant container costs $2.00 each.
    8·2 answers
  • Enrico is a CPA for a large company. Recently, he noticed that the company's accounting records significantly overstated the amo
    10·1 answer
  • The three conditions that characterize difficult managerial decisions concerning resources, capabilities, and core competencies
    10·1 answer
  • Suppose the spot and three-month forward rates for the yen are ¥102.21 and ¥101.18, respectively.a. Is the yen expected to get s
    12·1 answer
  • Examples of fast-moving consumer goods are _____.
    13·1 answer
  • Southeastern Bank organizes its loan operations based on the market served—consumer, small business, or nonprofit organizations.
    10·1 answer
  • Why is it so difficult to integrate all your ebusiness software into something that makes sense. Give examples and possible opti
    13·1 answer
  • On November 1, 2021, Tim's Toys borrows $30,000,000 at 9% to finance the holiday sales season. The note is for a six-month term
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!