1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
15

Rick wants to buy a pound of almonds. If a 1-pound bag costs $6.15 and a 4-ounce bag costs $1.85, how much money would Rick save

by buying the 1-pound bag instead of multiple 4-ounce bags?
Mathematics
2 answers:
Evgesh-ka [11]3 years ago
8 0

The answer will be 8

guajiro [1.7K]3 years ago
6 0

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

1 pound= $6.15

4 ounces= $1.85

1 pound=16 ounces

4*$1.85=$7.40

$7.40-$6.15=$1.25

You might be interested in
I suck at math can someone help please??
Zielflug [23.3K]
6/7 × 4 would be the correct answer. This is because 6/7 × 4= 3 3/7 which is equal to 4/7 × 6= 3 3/7. No other expression would equal 4/7 × 6
7 0
3 years ago
(36.4 ÷ 1.6) - (3/8 x 1.5)<br>Show work
olga2289 [7]
First of all, i will change 3/8 into decimal which equal 0.375. Then,
(36.4÷1.6)-(0.375×1.5)
=22.75-0.5625
=22.1875. Hope it help!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Francesca already has 7 plants in her backyard,
bearhunter [10]

Answer:

2 seed packets.

Step-by-step explanation:

19 plants per seed packet.

19+19=38 + 7=45

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 divided by 9 as a fraction<br><br> help
Vera_Pavlovna [14]
2/9 is your answer
Brainliest?

4 0
3 years ago
Could you guys pls be so kind and help me out❤️<br> —-<br> i promise i will mark brainliest!
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

10 years

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiply the numbers and simplifty the answer 3x1 3/4
    8·1 answer
  • What is the volume of a cylinder whose height is 4 inches and the diameter of its top is 2 inches
    7·1 answer
  • there are 3 people who are chosen to serve on a committee out of a group of 3 girls and 4 boys. How many different committies ca
    10·1 answer
  • How do you write $2.161616 as a fraction and mixed number
    14·1 answer
  • Factor .<br> X2-x-56=0 <br><br> PLEASE HELP!!!
    6·1 answer
  • Dan is thinking of a number . The quotient of this number and 1.8 is 31.5. Find dans number
    10·1 answer
  • What is a linear function on a graph
    11·2 answers
  • If a pack of M&amp;Ms contains 40 M&amp;Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
  • A card is picked at random
    5·1 answer
  • Question 2
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!