1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastaziya [24]
3 years ago
11

What is the difference in the Volume Formula for a prism and a pyramid. *

Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]3 years ago
4 0

Answer:the volume of a prism is the area of the base times the height of the prism. The volume of the pyramid has the same base area and height as the prism, but with less volume than the prism. The volume of the pyramid is one third the volume of the prism.

Step-by-step explanation:

i hope this helps

You might be interested in
Noel has rowing lessons every 5 days and guitar lessons every 6 days. If he had both lessons on the last day of the previous mon
bixtya [17]

Answer:

Since every 30 days  he  wil have both lessons on the same day , and  he already  had both lessons on the last day of the previous month, that means that the day 30  the current month   he  wil have both lessons on the same day (It may be the last day if the month has 30 days or it may not be the last day if the month has 31 days)

Step-by-step explanation:

Lets find the least common factor of 5 and 6

Multiples of 5

5  10  15  20  35  30  35  40......

Multiples of 6

6  12  18  24  30 36  

LCF of 5 and 6 = 30

Every 30 days  he  wil have both lessons on the same day

3 0
3 years ago
What is the measure of XYZ?
ASHA 777 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line that passes through (-2, 5) and (-2, 1).<br> m=5-1/-2-2/=4/-4= -1
Inessa05 [86]

Answer:

(1-5)/(-2+2)= -4/0 is undefined

4 0
3 years ago
A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques
Korvikt [17]
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
6 0
3 years ago
How do i decompose the number 740
Paladinen [302]
Lets do this.

so when you decompose 740 you first get

700

and then you get

40

so your numbers are

700 and 40

or

7 hundreds, 4 tens
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Adam is a team leader for a packing and moving company today his team packed 90 boxes in 5 hours what is his teams packing rate
    8·2 answers
  • How much greater is 28.95 than 14.25?
    13·1 answer
  • The coordinates of the vertices for the figure HIJK are H(0, 5), I(3, 3), J(4, –1), and K(1, 1).
    10·2 answers
  • An engineer is designing a building and wants rectangular spaces to maintain a ratio of 2 to 3. For any measurement value x, the
    14·2 answers
  • What is the greatest common factor of 6a, 8a^2, and 14?
    15·2 answers
  • How much smaller is x−3 than x+4?
    12·2 answers
  • Please help!!! Thank you!
    15·1 answer
  • Which situation best represents the equation below? 324-90x=250 A. Jamal has $324 in his bank account. He makes a payment to his
    10·1 answer
  • Stacey has earned $9 interest over the past 20 months with an initial investment of $150. What is the simple interest rate she i
    10·1 answer
  • Math!! please please helppp!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!