1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
____ [38]
3 years ago
15

17) A price tag of $4 for a portable power bank is an example of money as A) a medium of exchange. B) a unit of accounting. C) a

store of value. D) a time deposit.
Business
1 answer:
tino4ka555 [31]3 years ago
5 0

Answer:

A) a medium of exchange.

Explanation:

One fundamental feature of money is its use as a medium of exchange. Sellers of commodities are to exchange their commodities for a particular monetary sum.

This sum is the monetary value of the items as determined by the seller.

As a unit of accounting, money is used to compare the value of one item or commodity to another.

As such, the price tag of $4 for a portable power bank is an example of money as a medium of exchange.

You might be interested in
Tracy Company, a manufacturer of air conditioners, sold 100 units to Thomas Company on November 17, 2021. The units have a list
arlik [135]

Answer:

November 17

Trade Receivable-Thomas Company  $56,250 (debit)

Revenue  $56,250 (credit)

November 26

Cash $55,125 (debit)

Discount Allowed $1,125 (debit)

Trade Receivable-Thomas Company  $56,250 (credit)

Explanation:

November 17

Recognize Revenue and Recognize an Asset : Trade Receivable

Trade Receivable-Thomas Company  $56,250 (debit)

Revenue  $56,250 (credit)

Revenue Calculation = 100 units × $760 × 75% = $56,250

November 26

The payment date is within the cash discount period in terms of credit sale. Hence Thomas Company is granted cash discount of 2% (2/10, n/30).

Cash $55,125 (debit)

Discount Allowed $1,125 (debit)

Trade Receivable-Thomas Company  $56,250 (credit)

5 0
3 years ago
A company had beginning inventory of 11 units at a cost of $17 each on March 1. On March 2, it purchased 11 units at $28 each. O
aliina [53]

Answer:

$583

Explanation:

Under the FIFO method, we considered the first unit first comes out

The computation of the cost of units sold for 26 units is shown below:

The 26 units are taken from

11 units at $17 each, 11 units at $28 each and the remaining 4 units i.e 26 units - 22 units taken at $22 each

So,

= 11 units × $17 + 11 units × $28 + 4 units × $22

= $187 + $308 + $88

= $583

7 0
2 years ago
Supporting information and materials are important to public speaking because
lorasvet [3.4K]
<span>this will contribute to illustrate and strengthen your argument. Adding this supplementary materials will not only 'spice up' your speach but also demonstrate your proficiency of the issues you are talking about. For these reasons, the audience will regard you as a trustworthy person and more easily believe your statements.</span>
6 0
2 years ago
In the month of March, Sandhill Salon services 630 clients at an average price of $120. During the month, fixed costs were $26,1
vichka [17]

Answer:

<em>Part 1.  total contribution margin in dollars</em>

Total Contribution Margin  = $37,800

<em>Part 2. per unit contribution margin</em>

contribution margin per unit of sell  = $ 60

<em>Part 3. contribution margin ratio</em>

contribution margin ratio  = 50 %

<em>Part 4. break-even point in dollars</em>

break-even point in dollars  = $ 52,320

<em>Part 5. break-even point in units</em>

break-even point in units  = 436 clients

Explanation:

<em>Part 1.  total contribution margin in dollars</em>

contribution margin per unit of sell = Sales Price × 50%

                                                             = $120 × 50%

                                                             = $ 60

Total Contribution Margin = Number of Clients × Contribution Margin per unit

                                              = 630 × $60

                                              = $37,800

<em>Part 2. per unit contribution margin</em>

contribution margin per unit of sell = Sales Price × 50%

                                                             = $120 × 50%

                                                             = $ 60

<em>Part 3. contribution margin ratio</em>

contribution margin ratio = Contribution / Sales

                                            = $ 60/ $ 120

                                            = 50 %

<em>Part 4. break-even point in dollars</em>

break-even point in dollars = Fixed Costs / contribution margin ratio

                                               =  $26,160 / 0.50

                                               = $ 52,320

<em>Part 5. break-even point in units</em>

break-even point in units = Fixed Costs / contribution per unit

                                            = $26,160 / $60

                                            = 436 clients

6 0
2 years ago
Differentiate between import qouta and import duty?
Wittaler [7]

Answer:

The main difference is that quotas restrict quantity while tariff works through prices. Thus, quota is a quantitative limit through imports. ... 5.3) amount is imposed then price would rise to Pt because the total supply (domestic output plus imports) equals total demand at that price.

<h2><em><u>Hope this helps..</u></em></h2>
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Ray's Satellite Emporium wishes to determine the best order size for its best-selling satellite dish (Model TS111). Ray has esti
    7·1 answer
  • In July, Harry's shoes sold 8 pairs of purple crocs for $75 each. On the first day of August, he lowered the price of purple cro
    7·1 answer
  • Dr. Osorno was served with a malpractice lawsuit based on allegedly removing the wrong organ. Following discovery, it becomes cl
    12·1 answer
  • At the beginning of the year, Nothing More, Corp., had a long-term debt balance of $36,554. During the year, the company repaid
    7·1 answer
  • A written customer complaint is received by mail about an error made by the firm that the firm resolves to the customer's satisf
    15·1 answer
  • you work at an electronYou work at a local electronics store, Electronics Warehouse. While you are working you spot a customer w
    7·1 answer
  • Global Services is considering a promotional campaign that will increase annual credit sales by $570,000. The company will requi
    15·1 answer
  • Manufacturer of custom hot tubs and spas. What factors should be considered in selecting an allocation base to be used in comput
    6·1 answer
  • The scenario below should be used for the following two questions. Your company, Johnson Farm Products, has decided to expand it
    15·1 answer
  • Markel how your day it good
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!