Answer:
Hope this helps!
Step-by-step explanation:
2L + 3S = 83
4L + 8S = 197
Multiplies the top equation by -2.
-4L + -6S = -166
4l + 8S = 197
Adding them together...
2S = 31
S = 31/2 = 15.5
Plugging into the first equation:
2L + 3S = 83
2L + 3(15.5) = 83
2L + 46.5 = 83
2L = 83 - 46.5
2L = 36.5
L = 36.5/2 = 18.25
check:
2L + 3S = 2(18.25) + 3(15.5) = 36.5 + 46.5 = 83
4L + 8S = 4(18.25) + 8(15.5) = 73 + 124 = 197
The Large box weighs 18.25
The small box weighs 15.5
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
Step-by-step explanation:
Maybe the page numbers can be 143 and 246
143 + 246 = 389
Answer:
A plane figure with 4 sides is called a quadrilateral.
Step-by-step explanation: