1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
10

Which equation demonstrates the distributive property?

Mathematics
2 answers:
xxMikexx [17]3 years ago
8 0
Your answer is going to be : B AND  PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST CAUSE I'VE NEVER GOT BRAINLIEST BEFORE(LIKE EVER)
Makovka662 [10]3 years ago
5 0
The distributive property is demonstrated by B.
A demonstrate the commutative property of addition, C demonstrates the associative property of multiplication, and D demonstrates both the commutative and the associative properties of multiplication.
You might be interested in
What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
slava [35]
$7.96/5 = approx. $1.59 per pound

Hope this helps!
3 0
2 years ago
PLZ NEED HELP WILL MARK BRAINLIEST IF RIGHT!!!!!
diamong [38]
Area of large rectangle = 10 * 5 = 50 square units

Area of shaded rectangle = 9 * 3 = 27 square units

the shaded rectangle is 27/50 = 54% of the larger rectangle

100% - 54% = 46% chance of not being in the shaded rectangle
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(8.5H)Which situation represents 1 point
natali 33 [55]
<h3>The cost of purchasing baby chicks at  $4.50 per chick represents proportional relationship</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

in a proportional relationship, one variable is always a constant value times the other.

y = kx

Where, k is a constant

<em><u>Option 1</u></em>

The cost of purchasing hay for $26 a  bale with a delivery charge of $30

Cost = $ 26 a bale + 30

This does not forms a proportional relationship

<em><u>Option 2</u></em>

The cost of purchasing baby chicks at  $4.50 per chick

Let "x" be the number of chicks

Therefore,

cost = 4.50 \times x

Thus, this forms a proportional relationship

<em><u>Option 3</u></em>

The cost of purchasing fencing at $29  a linear foot with an installation fee of  $300

cost = $ 29 a linear foot + 300

This does not forms a proportional relationship

<em><u>Option 4</u></em>

The cost of renting a backhoe for $79  per hour with a non-refundable deposit  of $300

cost = $ 79 per hour + 300

This does not forms a proportional relationship

4 0
3 years ago
Anastasia is grocery shopping with her father and wonders how much shopping is left to do. "We already have 60 percent of the it
Ilia_Sergeevich [38]
Hi

Left to do 40% of the shopping

12 items ⇒ 60% of the items
x items ⇒ 40% of the items

60x = 12(40)
60x = 480
x = 480/60
x = 48/6
x = 8 items 

Answer:

Left 8 items of the list (40% of the shopping)

Items: 12+8 = 20 items on her list
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have to find out if there equivalent? 96 miles on 4 gallons,380 miles on 15 gallons?
erik [133]
24 miles is 1 gallon so 360 miles is 15 gallons + 24 is 384 miles so they are not equivalent!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 30/42 in simplest form
    7·1 answer
  • You are making candles for your friends. A mold for the candles costs $22.50 and wax to make one candle costs $5. Write an algeb
    11·2 answers
  • a racing pig eats 5 1/2 cups of food each day. one cup of food weighs 1 3/5 ounces . how many ounces of food does the pig eat ea
    6·2 answers
  • Mariko says that the graph that passes through (-3,-3), (-3,0), and (-3,3) represents a
    11·1 answer
  • Shelly has a gift card for her favorite restaurant for $15. She wants to treat a group of her friends to sandwiches at the resta
    9·2 answers
  • (Secx/sinx)-(sinx/cosx)
    14·1 answer
  • 3^2 x 3^-5<br><br> and explain
    12·2 answers
  • Suppose that there are two types of tickets to a show: advance and same-day. Advance tickets cost 25$ and same-day tickets cost
    7·1 answer
  • Please help meeeee how do you reflect this?????
    7·2 answers
  • (Please help, quickly if possible.)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!