1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
3 years ago
10

Dmitri brought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Snowcat [4.5K]3 years ago
7 0

Answer:

The unit rate is 0.14 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide 3.92 by 28 to find out how much the trail mix is per ounce.

You might be interested in
Which set of ordered pairs is not a function?
USPshnik [31]
The correct answer is B
3 0
2 years ago
All of the following equations have the same solution except _____. A. 7.5x = 1.5 B. x/5 = 0.04 C. x + 6.5 = 6.3 D. -1.8 + x = -
zysi [14]
I believe the answer is A. Hope I helped.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s 4 divided by 7 written as a fraction
erastova [34]

Answer:

4/7

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ILL GIVE BRAINLIEST what shape is the base??
stepladder [879]

Answer:

rectangle

Step-by-step explanation:

it's width is 6

it's length  is 12

it couldn't be a square

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Valeria's Cafe uses 7 bags of coffee every day. How many days will 7/10 of a bag of coffee last?​
puteri [66]

Answer:

3/4 y -3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • OCCHICIS
    12·1 answer
  • There are four bars in a Kit Kat candy bar.you divide each of the four bars in half write an expression to show the math draw a
    12·2 answers
  • 25% of the items were on sale. There were 120 items How many were on sale?
    5·2 answers
  • 75 percent of 88 is the same as 60 percent of what number?
    12·2 answers
  • Can someone help me ASAP please
    11·1 answer
  • Which graph could represent the amount of green beans when selling at a unit rate of G dollars per pound?
    6·2 answers
  • Which of the following are quadratic functions A. Y =5x-3/2+x^2 B. Y=x^2+5x-2 C. Y=-x+2 D. Y=x-1/x
    12·2 answers
  • At the store brand a potato chips or $11.90 for four bags
    9·1 answer
  • A survey shows that 10% of the population is victimized by property crime each year. A random sample of 527 older citizens (65 y
    7·1 answer
  • Which of the following are equivalent to 4+(14 - 2)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!