1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadya [2.5K]
4 years ago
7

What is the equation in point slope form of the line that passes through the point (−1, −3) and has a slope of 4?

Mathematics
1 answer:
Firlakuza [10]4 years ago
6 0

Answer:

(y-(-3))=4(x-(-1))

Step-by-step explanation:

formula for point slope form is:

y-y1=m(x-x1)

just plug in numbers from the point (-1, -3) for x1 and y1. The slope 4, would plug into m.

You might be interested in
I need step by step explanation for this!
damaskus [11]

Answer:

61

Step-by-step explanation:

  1. 13 - 1 = 12
  2. 12 ÷ 2 = 6
  3. Put 6 and 1 together: 61

Therefore, the number is 61

Let's check:

  1. 6 × 2 = 12
  2. 12 + 1 = 13

The sum of the two digits is 13, and we got that, so we are correct. The number is 61.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help Me it's due soon
anyanavicka [17]
-1 and 4 I think is the answer is the function
4 0
3 years ago
A ten-foot-long board is cut into three pieces. The second piece is half as long as the first. The third piece is 4 feet longer
VladimirAG [237]
Let's say the second piece is x ft long
The first piece is 2x ft long
The third piece is x+4 ft long
All of the pieces should add up to 10ft
x+2x+x+4=10
4x= 6
x=1.5ft
The first piece is 2x ft long=3 ft long
7 0
3 years ago
Unit rate of $42 for 3 books
HACTEHA [7]
I think it would be $14 per book
3 0
3 years ago
A family smoothie recipe calls for strawberry juice and apple juice. This equation represents the proportional relationship betw
Llana [10]

Answer:number of juice and fruits

Step-by-step explanation:

juice and fruits

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the y-intercept of the linear equation x-3y=-6?
    14·2 answers
  • I purchase x pizzas, y 12-packs of soda, and z cupcakes for a party. If each pizza costs $7.50, each 12-packs of soda costs $3.2
    7·1 answer
  • 172,090=171,090+? <br>I am confused with my son homework
    14·2 answers
  • The quantity b squared minus 4 ac is called the​ ______ of a quadratic equation. If it is​ ______, the equation has no real solu
    14·1 answer
  • Jelly makes $9 per hour. she had worked 8 hours so far this week. How much has she made so far this week? Write an algebraic exp
    8·1 answer
  • Answer question 2 and 3 plz I need help on this
    15·2 answers
  • Need help asap please
    13·1 answer
  • For the three-part question that follows, provide your answer to each part in the given workspace. Identify each part with a coo
    5·1 answer
  • Question is in the pic! Marking as brainliest
    10·1 answer
  • (0.020) (0.030) / (0.10)x = 2.3 × 10-4
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!