1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
2 years ago
8

You want to have $13,000 in 9 years for a dream vacation. If you can earn an interest rate of .4 percent per month, how much wil

l you have to deposit today?
Business
1 answer:
alexdok [17]2 years ago
7 0

Answer:

PV= $8,447

Explanation:

Giving the following information:

Future value= $13,000

Number of months= 9*12= 108

Interest rate= 0.4/100= 0.004 compounded montlhy

To calculate the initial investment required, we need to use the following formula:

PV= FV/(1+i)^n

PV= 13,000/(1.004^108)

PV= $8,447

You might be interested in
Dont give some bolonie long answer just say a, b, c , or d and If you don’t now or you think you now don’t answer thanks
Vitek1552 [10]

Answer:

your answer is

B. This is a heading

good luck :)

7 0
2 years ago
The XYZ Chemical Company must ship 9,500 gallons of pesticides from its plant in Cincinnati, Ohio, to a customer in Columbia, Mi
never [62]

Answer:

Henderson  = $1,200

Central States = $1,000

Based on the calculations, Central States Railroad is better at a lower cost than Henderson

Explanation:

The question is to do an evaluation of the costs of use Henderson Bulk Trucking Company or the Central States Railroad

Step 1) Determine the cost of using Henderson

What is the cost per tank  truck = $600

What is the capacity in gallons = 700 galloons

However, since XYZ Chemical needs to ship 9,600 gallons, it means it will make use of 2 trucks from Henderson as follows

The cost of Henderson Bulk Trucking = $600 x 2 = $1,200

Step 2) Determine the cost of using Central Railroad

What is the cost per tank  truck = $1000

What is the capacity in gallons = 23,500 galloons

since XYZ Chemical needs to ship 9,600 gallons, it means it will make use of only one of the trucks

The cost of Central Roilroad= $1000 x 1 = $1,000

Based on the calculations, Central States Railroad is better at a lower cost than Henderson

3 0
3 years ago
There are two main ways to measure social inequality, they are: Inequality of conditions refers to the unequal distribution of i
butalik [34]

Answer:

True.

Explanation:

Social inequality can be defined as an existence of unequal rewards and opportunities for different social status or classes within a group of people in a society.

Generally, social inequality is peculiar to a society that is grouped based on race, hierarchy of class, religion, culture and gender. A social inequality is characterized by unequal distribution of wealth, punishment, rewards, opportunities and goods or services to the various classes.

There are two main ways to measure social inequality, they are:

1. Inequality of conditions: refers to the unequal distribution of income, wealth, and material goods.

2. Inequality of opportunities: refers to the unequal distribution of life chances across individuals.

4 0
3 years ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
2 years ago
Stock options A. allow you to pay people only​ $1 in salary. B. force CEOs to try and maximize the share price in the short run.
Ipatiy [6.2K]

Answer:

The answer is C.

Explanation:

Stock options a type of contingent reward given to CEOs, top management or atimes workers of a company as an incentive to align their goals with the goals of the shareholders. Most times, the goals of management is different from goals of the shareholders. These people are called option holders.

Stock options are priced at a particular share price. If the share price for the company is within the range of the stock options price, the management will exercise this option.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A DVD player that was originally priced at $399.95 and cost $215 is ultimately sold for $349.95. What were the reduction percent
    10·1 answer
  • Suppose that the behavior of households and firms in an economy is determined by the following equations C=60+0.9Yd, II = 34, G
    6·1 answer
  • The Uniform Commercial Code states that any sample or model that is made part of the basis of the bargain creates an express war
    8·1 answer
  • Suppose that call options on ExxonMobil stock with time to expiration 3 months and strike price $104 are selling at an implied v
    9·1 answer
  • Interim financial statements: are always prepared before any adjustments have been recorded. show the assets above the liabiliti
    12·1 answer
  • ) Which protections exist under the Servicemembers Civil Relief Act? Check all that apply.
    6·1 answer
  • During its first year of operations, Silverman Company paid $14,000 for direct materials and $19,000 for production workers' wag
    7·1 answer
  • What concept of scarcity refers to what idea​
    6·1 answer
  • Wage/price controls allow us to
    9·1 answer
  • What is the main challenge that red frog events faces as the organization grows?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!