1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valkas [14]
3 years ago
14

Process activity analysis roen company incurred an activity cost of $105,600 for inspecting 40,000 units of production. manageme

nt determined that the inspecting objectives could be met without inspecting every unit. therefore, rather than inspecting 40,000 units of production, the inspection activity was limited to a random selection of 5,000 units out of the 40,000 units of production. determine the inspection activity cost per unit on 40,000 units of total production both before and after the improvement. if required, round per unit amounts to the nearest cent. inspection activity before improvement $ per unit inspection activity after improvement $ per unit
Business
1 answer:
Margaret [11]3 years ago
4 0

Answer:

The answer is $2.64 per unit  and $13.2%

Explanation:

Solution

Given that:

The formula for calculating inspection activity of inspection before improvement is stated below:

Inspection Activity before Improvement = Total Activity Cost/Total Units of Production

Using the values provided in the question, we have,

Inspection Activity before Improvement = 105,600/40,000 = 2.64 per unit

Now,

he formula for calculating inspection activity after improvement is given below:

Inspection Activity after Improvement = (Total Activity Cost*Inspection Activity Percentage)/Total Units of Production

Using the values provided in the question, we get,

The Inspection Activity after Improvement = (105,600*5000)/40,000 = $13,200 per unit or $13.2 per unit

You might be interested in
In 2018​, Gathering Company repurchased its own stock at a cost of $ 48,000. During the​ year, the company purchased land with c
Bezzdna [24]

Answer:

$327,000

Explanation:

Stocks owned by the Gathering Company after repurchasing = $48,000

Cash paid for the purchase of land = $124,000

Amount of issued bonds payable =  $375,000

Now,

Net cash provided by financing activities for the year would have been

= Amount of issued bonds payable - Stocks owned by the Gathering Company

= $375,000 - $48,000

= $327,000

7 0
3 years ago
Honda Motor Company is considering offering a $ 1 comma 800 rebate on its​ minivan, lowering the​ vehicle's price from $ 29 comm
zvonat [6]

Answer:

The cost of the rebate is that Honda will sell more vehicles and lose on each additional vehicle sold.

Explanation:

The cost-benefit analysis is a systematic approach that involves finding the marginal costs and marginal benefits associated with a particular decision, and then compare the benefits against the costs to determine whether the decision should be pursued.

To determine the costs and benefits in terms of incremental profits;

Benefit = Profit of $5,090 per vehicle × 13,500 (53200 - 39700) additional vehicles sold = $68,715,000  

The cost of the rebate is that Honda will make less on the vehicles it would have sold:

Cost = Loss of $1,800 per vehicle × 39,700 vehicles that would have sold without rebate = $71,460,000.

There, Benefit - Cost = $ (68,715,000 - 71,460,000) = - $2,745,000 and offering the rebate does not look attractive.

The rebate being offered is not a good idea as the cost outweighs the benefit.

5 0
3 years ago
Domain name extensions occur _____ the period in the domain name.
Shalnov [3]

Answer:

after

Explanation:

Domain name extension is a TLD or top level domain.

For google.com the domain name extension is 'com'

This comes after the period.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The December 31, 2009, balance sheet of Anna’s Tennis Shop, Inc., showed current assets of $2,584 and current liabilities of $1,
Igoryamba

Answer: ($203)

Explanation:

The company’s 2010 change in net working capital will be calculated thus:

Net working capital = current assets - current liabilities

For 2009, net working capital will be:

= $2,584 - $1,191

= $1393.

For 2010, net working capital will be:

= $2,644 - $1,048

= $1596

Change in net working capital will be:

= $1393 - $1596

= ($203)

6 0
2 years ago
What does it mean for a marketer to use an integrated promotional strategy?
Damm [24]
I feel like it is either A or B
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which statement best describes the ideal of loyalty to one's supervisor
    14·1 answer
  • Career exploration unit 5 test answers- edgenuity- business management and administration careers
    6·2 answers
  • How is alphabetizing a list of customer names an example of creating information
    5·1 answer
  • Franklin corporation issues $50,000, 10%, five-year bonds on january 1 for $52,100. interest is paid semiannually on january 1 a
    11·2 answers
  • What benefits does osha offer
    14·1 answer
  • in order to make college more affordable for students from families with fewer resources, a government has proposed allowing the
    5·1 answer
  • Suppose the government decides that every family should own its own home. To bring this about, the government decides to subsidi
    15·1 answer
  • What is the value of $1000 par value 8 3/8% Marriott Corporation bond for the for each of the following required rates of return
    13·1 answer
  • Producer c has written 25 policies over the last 12 months, 4 of which have been issued to his employees in a side business, acc
    11·1 answer
  • Working all together at the same time, Martha, Susanne and Tammy complete 28 jobs in 2 hours. Tammy works twice as fast as Marth
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!