6 · (10 + 2) + (10 − 2) = 80
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
The terms point, line and plane, are the undefined terms in geometry. They are so basic that these terms are used to define other terms in geometry. You can describe a point to be indicating a location or position without any thickness. A line is a series of points that travel in one direction infinitely at both ends. A plane is a flat surface of area. The diagram of line ST intersecting plane M at point R is shown in the attached picture.
Answer:
$3
Step-by-step explanation:
The money shared by Ben and Carol was split ...
... Ben : Carol = 1 : 3
The difference of these ratio numbers is 2, and the difference in amount received is $6. Thus, each ratio unit must stand for $6/2 = $3.
... Ben received 1×$3 = $3
_____
<em>The Rest of the Story</em>
Carol received 3×$3 = $9. Together, Ben and Carol received $3 + 9 = $12, which is 4/5 of the total amount. Then the 1/5 of the total amount that Alice received is
... (1/5)×$12/(4/5) = (1/4)×$12 = $3.
The $15 of money was split ...
... Alice : Ben : Carol = $3 : $3 : $9
It would equal 30 c cuz there is 8 fluid oz in a cup