1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
13

What are the quotient and remainder when 777 is divided by 21?

Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]3 years ago
5 0
777 divided by 21 = 34 with a remainder of 3
You might be interested in
If a game's price went down from $60.00 to $42.00, what is the percent of the decrease?
raketka [301]
<span>$60.00 -  $42.00 = </span><span>$18

</span><span>$18 / $60 = 0.30 = 30%

Answer
Decrease 30%</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
8.5(4+3h)-h simplified
nikklg [1K]

Answer:

34+24.5h

Step-by-step explanation:

8.5(4+3h)-h\\\\=8.5(4)+8.5(3h)-h\\\\=34+25.5h-h\\\\=34+24.5h

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which inequality is true when x = 4?
elena-s [515]

Answer:

x + 5 < 3

Step-by-step explanation:

One inequality could be x > 3. So when x = 4 this is true because 4 is greater than 3.

7 0
2 years ago
Ms Hart had 40 dollars to spend on costume boxes for the musical. If she bought 12 boxes and received 4 dollars in change, how m
artcher [175]

Answer:each box cost =$3

Step-by-step explanation:

Amount of money Ms Hart has to spent on costume boxes=$40

Amount gotten as change after purchase=$4

Amount actually used up buying costume boxes =$40-$4=36

Since she bought 12 boxes , each box cost =$36/ 12=$3

5 0
3 years ago
I will give BRAINIEST
Lilit [14]
I believe it’s c/100.
2=20
10 divided by 2 = 5.
Multiply 5 by 20. That equals 100.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • suppose you earn $6 per hour at your pat-time job. what will your new hourly rate be afer a 2.5% rise? Explain
    10·2 answers
  • A.140 B. 60 C.120 or D.40 ?
    11·2 answers
  • What two ratios are equivalent to 5:9
    15·2 answers
  • at the store a package of four AA batteries cost $3.92 a package of 8 of the same batteries cost $7.60. what packet is better to
    6·1 answer
  • Multiply 3x8y9.2x5y8
    6·1 answer
  • What is 3.4- -6 -2.5 ?
    11·2 answers
  • Analyze the diagram below and answer the question that follows.
    9·1 answer
  • Ronda is flying her plane. She goes north for 40 miles and then heads west. She isn’t sure how far west she went, but after some
    11·2 answers
  • To investigate housing needs in the future, a town planning committee
    14·1 answer
  • What is the slope of the line that passes though the pair of points (7/2, -3) and (-1, 5/3)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!