1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
3 years ago
8

A rectangular park is 56 mi wide and 157 mi long.

Mathematics
1 answer:
jenyasd209 [6]3 years ago
6 0
8792 mi long because 56 * 157 = 8792
You might be interested in
Find the unit rate 30 in per 5 years the unit rate is inches per year​
Ilya [14]

Answer:

6 inches per year/ 6;1

Step-by-step explanation:

30;5 can be simplified into a unit rate by dividing by 5. 30/5=6 and 5/5=1. So its 6 inches per one year

6 0
3 years ago
More free points cause I’m the goat ya dig
denis23 [38]

Answer:

YO! THANKS!

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A ship sails 250km due North qnd then 150km on a bearing of 075°.1)How far North is the ship now? 2)How far East is the ship now
algol [13]

The answers to the bearing problems are listed below:

  1. How far North is the ship now ___________ 38.82 km
  2. How far East is the ship now ____________ 144.89 km
  3. How far is the ship from its starting point_____241.48 km
  4. On what bearing is it now from its original position____035°

<h3>Meaning of bearing.</h3>

Bearing can defined as branch of mathematics that describes the accurate location of an object at any point in time.

<h3>Analysis</h3>

The answers to the problem from 1-3 can be gotten by using sin and cos to find the missing sides.

The final value can be gotten using the cosine rule

4). bearing from original position = cos^{-1} (a^{2} + b^{2}﹣c^{2}) / 2ab = 35°

In conclusion, the answers for each is given in the list above.

Learn more about Bearing: brainly.com/question/24142612

#SPJ1

8 0
1 year ago
A high school math teacher is grading her students' tests. The teacher spends about 4 minutes grading each test. The teacher has
gavmur [86]
The answer is D because , 4x176 = 704 which you divide by 60 because thats how many minutes are in an hour which should come out to 11 hours
3 0
2 years ago
If three pears and four oranges cost $4.85 and three pears and ten oranges cost $8.75 what is the cost of a pear and an orange
marishachu [46]

Answer:

1 pear = $0.75; 1 orange = $0.65

Step-by-step explanation:

(1)               3P +  4O = 4.85

(2)              3P + 10O = 8.75                 Eqn (2) - Eqn (1)

3P + 10O – 3P – 4O = 8.75 – 4.85     Combine like terms

                           6O = 3.90                 Divide each side by 6

                             O = $0.65              Substitute into Eqn (1)

           3P + 4×0.65 = 4.85

               3P + 2.60 = 4.85                 Subtract 2.60 from each side

                           3P = 2.25                Divide each side by 3

                            P = $0.75

Oranges cost $0.65 each and pears are $0.75 each

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If f(x) = -3x and g(x)= 4x-7, find h(x) = f(x) - g(x).
    9·1 answer
  • A school cafeteria sold 1,280 slices of pizza the first week,640 the second week,and 320 the third week.if this pattern continue
    12·1 answer
  • A=m-n for variable n<br> can someone please solve this for me
    6·1 answer
  • an isosceles triangle has a vertex angle of 21.21 degrees. two sides of the triangle are each 17.91 ft long. whats the area of t
    13·1 answer
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • Help me plis What is the exact measurement of the line segment? A. B. C. D.
    7·2 answers
  • Find the equation of a line perpendicular to y = -3 passing through the coordinate (2, 6).
    10·1 answer
  • A fisherman is sitting 2 feet above the surface of a lake on a boat. The hook on
    14·1 answer
  • A restaurant customer left $0.70 as a tip The tax was 6% and the tip was 10% of the cost in clueing tax what did as the total bi
    12·1 answer
  • Please help me I need a lot of help :(
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!