Answer:
6 2/3
Step-by-step explanation:
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
ok i kow this hold on
Step-by-step explanation:
Answer:
Low
Step-by-step explanation:
Low because it only overlaps twice.
Given
s=16t^2
where
s=distance in feet travelled (downwards) since airborne with zero vertical velocity and zero air-resistance
t=time in seconds after release
Here we're given
s=144 feet
=>
s=144=16t^2
=>
t^2=144/16=9
so
t=3
Ans. after 3 seconds, the object hits the ground 144 ft. below.