1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
3 years ago
15

Nestlé water pumps 1.2 million gallons per day out of G. Springs to put in bottles.

Mathematics
2 answers:
Delicious77 [7]3 years ago
5 0

Answer:

  3.2×10⁷ liters/week

Step-by-step explanation:

\dfrac{1.2\cdot 10^6\,gal}{1\,day}\cdot\dfrac{7\,day}{1\,week}\cdot\dfrac{8\,pint}{1\,gal}\cdot\dfrac{1\,L}{2.11\,pint}=\dfrac{1.2\cdot 10^6\cdot 7\cdot 8\,L}{2.11\,week}\\\\\approx 3.2\cdot 10^7\,\dfrac{L}{week}

tangare [24]3 years ago
3 0

Answer:

A. How many liters per week is this?

31,848,341.232 liters per week

B. Put in scientific notation

3.1848341232 × 10⁷ liters per week

Approximately = 3.2× 10⁷ liters per week

Step-by-step explanation:

A. Nestle water pumps 1.2 Million gallons per day = 1,200,000

i. Given that 1 week = 7 days

1 day = 1,200,000 gallons produced

7 days = 1,200,000 × 7 days

= 8,400,000 gallons produced in one week ( 7 days)

= 8,400,000 gallons per week

ii. Given that 8 pints = 1 gallon

1 gallon = 8 pints

8,400,000 gallons produced in one week = 8,400,000 × 8 pints

= 67,200,000 pints per week

Therefore 67,200,000 pints are produced in one week.

III. Given that 2.11 pints = 1 liter

If 2.11 pints = 1 liter

67,200,000 pints produced in one week = X liters

Cross multiplying

2.11X = 67,200,000

X = 67,200,000 ÷ 2.11

X = 31,848,341.232 liters per week

B. Put in scientific notation

3.1848341232 × 10⁷ liters per week

Approximately = 3.2 × 10⁷ liters per week

You might be interested in
Of video game that originally cost $25.99 is on sale for 50% off if you have $14 would you have enough money to buy the video ga
NeX [460]
Just round 25.99 to 26 and divide it by two. This gives you 13, which is less than 14.. You would be able to buy the video game.
3 0
3 years ago
Which best models a plan a. floor b. pebble c. jump rope d. stick
Setler79 [48]
Its .A.

hope this helps
3 0
3 years ago
Which best describes the structure outlined in the bridge.
Arisa [49]

Answer:D

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Jerry has an insurance policy with a premium of $150 per month. in june, he's in an accident and receives a bill with a
EastWind [94]

Answer:

he will have to pay $650 in the month of june

3 0
2 years ago
-0.5 = -4/7<br> True<br> False
taurus [48]

Answer:

Step-by-step explanation:

false

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sven has 11 more than twice as many customers as when he started selling newspapers.He now has 73 customers.How many did he have
    6·2 answers
  • PLS HELP ANSWER ASAP MARK BRAINLEIST​
    7·1 answer
  • Find the midpoint of the segment with endpoints of -2,-2 and 4,6
    9·1 answer
  • At the school the ratio of boys to girls is 5:3 if there are 385 boys in the school, how many students are there altogether?
    8·2 answers
  • Plz help ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST!!
    6·2 answers
  • Please tell me the answer
    5·2 answers
  • How many solutions exist for the system of equations graphed below? 3 2 54 -3 -2 -1 1 1​
    7·1 answer
  • Ms. Zab gave a group of 5 students a total of 18.75 liters of water for a science experiment. If each student in the group used
    14·1 answer
  • Help please its overdue
    10·1 answer
  • Billy plans to paint baskets. The paint costs $14.50. The baskets cost $7.25. Write an equation that gives the total cost as a f
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!