Answer:
$1.26 per ounce
5 jars=$50.40
Step-by-step explanation:
$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce
$10.08/jar x 5 jars=$50.40
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Considering the above definition of Pooled Variance, the correct answer is TRUE.
This is because Pooled variance is used to determine the reasonable estimates of variance, where several repeated tests are expected at each value.
This helps to provide greater precision estimates of variance.
516 is the dividend, 3 is the divisor, 172 would be the quotient.
3 goes into 5 once with a 2 remainder, that 2 turns into 21 because of the 1 in 516 which 3 goes into seven times with a remainder of zero turning into 6, which 3 goes into twice, making the quotient 172.
172 times 3 is 516
He brought home 6 pints of milk home
hope it helps
Answer: $27 for four large pizzas is cheaper than 32$ for five large pizzas
Step-by-step explanation: