1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-s [515]
3 years ago
13

A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost

is $16. For 6 pounds of
chocolate chips and 2 pounds of walnuts, the total cost is $22. Find the cost for each pound of chocolate chips and each pound of walnuts.
Cost for each pound of chocolate chips: $
Cost for each pound of walnuts: $
Mathematics
1 answer:
mrs_skeptik [129]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

You might be interested in
Peter made a square pin for his pet guinea pig to roam in. One side was 18.2 cm. What is the area of the pin?
Zina [86]

Hi!

Answer:

A) 331.24

Step-by-step explanation:

To find the area, you need to multiply LxW, (Length x Width) and in this case, since it's a square, the sides are equal. Each side is 18.2 cm, so all we have to do is multiply 18.2 by 18.2, and then we get 331.24, so your answer is option A.

I hope this helps! :)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the mixed number for 56/10
andre [41]
Well, 10 can go into 56, 5 times, so your whole number would be 5.
Then 50 (where did i get 50 from? 5 times the ten is 50) minues 56 is 6. So it would be : 
5 and 6/10 (your denominator stays the same)
But it needs o be simplafied to its lowest terms. They are both divisable by 2, SOO 6 divided by 2 is 3, and 10 divided by 2 is 5 So, your new fraction is:
5 and 3/5 in which it cant be simplafied anymore.
<em>~ 5  3/5 </em><em>is your answer :)</em>
4 0
3 years ago
Find the midpoint of points A(-6, -5) and B(4,3) graphically.
Zigmanuir [339]

Answer:

(-1,-1)

Step-by-step explanation:

4-6         3-5

-------   ,   ---------

 2               2

(-2/2,-2/2)=(-1,-1)

7 0
3 years ago
If y varies inversely as x, and y = 23 when x<br> 8, find y when x 4.
Virty [35]

Answer:

y = 46

Step-by-step explanation:

Given y varies inversely as x then the equation relating them is

y = \frac{k}{x} ← k is the constant of variation

To find k use the condition y = 23 when x = 8 , then

23 = \frac{k}{8} ( multiply both sides by 8 )

184 = k

y = \frac{184}{x} ← equation of variation

When x = 4 , then

y = \frac{184}{4} = 46

7 0
2 years ago
How do you work this out? need help asap
Svetlanka [38]
Hello,

Line 1 is passing through (-4,3), (-2,7) has a slope of (3-7)/(-4+2)=2

Line 2 is passing through (2,9), (4,1) has a slope of (9-1)/(2-4)=-4

One other way:

y=9-1/2 x²
y'=-x

gradient 1=-(-2)=2 for point (-2,7)

gradient 2=-(4)=-4 for point(4,1)



6 0
3 years ago
Other questions:
  • 547321 rounded to nearest one thousand
    10·1 answer
  • 9 x 9 = 5 groups of 9 + ____ groups of 9 =
    11·1 answer
  • Please help me ,,.......
    11·1 answer
  • Help ;-; me please;-;
    14·1 answer
  • Y=7 X=2 what is the value of x when y =21
    6·2 answers
  • Based on the limited amount of available student parking spaces on the GSU campus, students are being encouraged to ride their b
    9·1 answer
  • Shondra ordered 5 t-shirts for her friends and paid $54.95 for all of them. How much did each shirt cost her?
    15·2 answers
  • Please help me!! This is due at 11:59 pm
    13·1 answer
  • Need help to understand how to calculate problems.
    13·1 answer
  • What is the formula for calculating unit cost
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!