#9
3/8 x 4/11 = 3/22
#12
9/20 x 4/5 = 9/25
Answer:
Cost of 1 = 30
So cost of 8kg apples=8*30
=240
Step-by-step explanation:
Splashtown: 25 + 1x
Schlitterbahn: 40
25 + 1x = 40
-25 -25
0 1x = 15
x = 15
So after 15 rides, Schlitterbahn would be cheaper than Splashtown.
Answer:
It diverges.
Step-by-step explanation:
We are given the inetegral: 

So it is divergent.
Answer:
240 cents
Step-by-step explanation:
Given that,
cost of one lollipop = 65 cents
total amount Josie need to paid = 65 * 4 cents = 260 cents
amount Josie gave = $5
As we know
$1 = 100 cents
$5 = 100 * 5 cents
= 500 cents
number of cents Josie will get back
500 - 260
240 cents or $2.40
So, Josie will get 240 cents back