1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Basile [38]
3 years ago
15

An experiment consists of drawing a marble out of a bag, observing the color, and then placing it back in the bag. Suppose the e

xperiment is repeated 75 times, with the following results: red 38 blue 23 green 11 yellow 3 What is the probability of drawing two yellow marbles in a row
Mathematics
2 answers:
notka56 [123]3 years ago
7 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

took the test hope it helped

Elan Coil [88]3 years ago
5 0
The experimental data suggest that

\mathbb P(\text{red})\approx\dfrac{38}{75}
\mathbb P(\text{blue})\approx\dfrac{23}{75}
\mathbb P(\text{green})\approx\dfrac{11}{75}
\mathbb P(\text{yellow})\approx\dfrac3{75}

Because the marble is replaced after being drawn, and so the number of marbles of a given color remains the same, the event of drawing any given color is independent of what was drawn before. So

\mathbb P(\text{2 consecutive yellows})\approx\dfrac3{75}\cdot\dfrac3{75}=\dfrac1{625}
You might be interested in
Calcule o saldo de salário, o funcionário foi admitido em 10 de janeiro como mensalista, salário R$ 1400,00?
Sholpan [36]

Responda:

$ 980

Explicação passo a passo:

Dado que:

Salário mensal = $ 1400

Data de emprego = 10 de janeiro

Usando o sistema de mês de 30 dias:

Taxa diária =. $ 1400/30 = $ 46.66666

Dias não trabalhados = janeiro - 9 de janeiro = 9 dias

Subtraia o salário de 9 dias do total:

Salário total - (9 * taxa diária)

$ 1400 - (9 * $ 46,66666)

$ 1400 - $ 420

= $ 980

Portanto, o saldo do salário é de $ 980

7 0
2 years ago
If 3 1/2 pounds of bananas cost $0.98, how much would one pound cost?
Yuki888 [10]
Divide .98 by 3 1/2. 3 1/2 in decimal form is 3.5 so .98 ÷ 3.5 = .28

So one pound of bananas would cost <span>$0.28</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jane drinks one-fourth of a gallon of soda every three days. If they continue to drink the same
zhenek [66]

Answer:

0.83 gallons of soda

7 0
2 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%2B1%7D%20%2B%20%5Cfrac%7B4%7D%7Bx%2B4%7D%20-%20%5Cfrac%7B5%7D%7Bx%2B5%3C
Anna11 [10]
[ ( x + 4 )( x + 5 ) + 4( x + 1 )( x +  5) - 5( x + 1 )( x + 4 ) ] / [( x + 1 )( x +  4)( x + 5 )] = ( x^2 + 9x + 20 + 4x^2 + 24x +20 - 5x^2 - 25x - 20) / [( x + 1 )( x +  4)( x + 5 )] =
( - 2x + 20 ) /  [( x + 1 )( x +  4)( x + 5 )] = ( - 2)( x - 10) / [( x + 1 )( x +  4)( x + 5 )]
4 0
3 years ago
PLEEEAAAAAASE HELP!<br>What is the answer to this question?<br><br>​
IrinaVladis [17]

Answer:

  • 23 units

Step-by-step explanation:

<em>Perimeter is the sum of side lengths</em>

<u>Let's find the sides first</u>

  • AB = √(-2- 2)² + (-4+1)² = 5
  • BC = (2 - (-1)) = 3
  • CD = √(-1- 2)²+(5-2)² = √18 = 3√2 = 4.24
  • DE = √(-4 -(-1))²+(2-5)²= √18 = 3√2 = 4.24
  • AE = √(-4-(-2)²+(2-(-4))²=√40= 2√10 = 6.32

<u>Perimeter is</u>

  • P = 5 + 3 + 4.24 + 4.24 + 6.32 = 22.8 ≈ 23 rounded to the nearest whole number
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A bucket of water is swung in a circle in a vertical plane. The radius of the circle is 0.85 m. What is the minimum speed that w
    9·1 answer
  • What is the circumference of the circle when the r is 19 m (use 3.14 for pi)
    14·1 answer
  • What is the simplified expression for
    6·2 answers
  • What does a semicolon in math mean
    12·1 answer
  • PLEASE HELP URGENT!!! 90 POINTS
    13·1 answer
  • Paul plans to buy a movie that has a regular price of $12.99. It is on sale for 15% off, but Paul will have to pay 7% sales tax.
    7·1 answer
  • If MN = 5, NO = 13, then LM = (Blank 1). (Round your answer to one decimal place, as necessary.)
    6·1 answer
  • A car tire with a diameter of 1.6 ft rotates 275 degrees . How far does a point on the circumference of the tire travel
    8·1 answer
  • Cups are sold in packages of 8. Napkins are sold in packages of 6. If you want to purchase the fewest number of cups and the few
    9·1 answer
  • Solve for<br> Help me please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!