1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
13

Six friends shared 79 trading cards and kept a record of how they did it. What does 13 represent? the answers are- The number of

trading cards each friend ended up with The number of trading cards left after each friend got the same amount The number of trading cards left after each friend got 10 The number of friends sharing trading cards
Mathematics
1 answer:
castortr0y [4]3 years ago
7 0

Answer: The number of trading cards each friend ended up with

Step-by-step explanation:

Given that:

Total Number of trading cards = 79

Number of friends = 6

Number of trading cards each friend got of shared equally :

Total Number of trading cards / number of friends

= 79 / 6

= 13.166

Highest number of cards got by each = 13

Number left : 79 - (13 * 6) = 1

Hence, 13 represents the number of trading cards each friend ended up with

You might be interested in
Anna said that the product of 7/8 · 1 1/2 = 7/2<br><br>How can you tell that her answer is wrond?
Mazyrski [523]

Here is your answer:


1 1/2 = 3/2


7 × 3 = 21

8 × 2 = 16

Divided to equal 1\frac{5}{16} <--- Real answer:



The reason why she multiplied her answer wrong, she also "kept her original numerator and denominator."


Hope this helps!

5 0
3 years ago
Write the fraction as a decimal.<br><br> 16/5
Sedbober [7]

Answer:

3.2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Amanda bought 19 packs of cookies for $22.99 from the supermarket. How many packs of cookies can she buy for $59.29?
lbvjy [14]

Answer:

49

Step-by-step explanation:

1.21 x 49 = 59.29

5 0
3 years ago
13. A quadratic function passes through the points (0,5), (2,3), and (3,5). Which
muminat

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Kate swam 18 laps at practice This is three fourths The number Of laps that paco swam at practice write an equation that can be
Lunna [17]
18÷4=5×3=15 laps that paco swam
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the sum of the equations: 1/(x-2)+3/(x+3)=4/(x^2+x-6)​
    5·1 answer
  • University Theater sold 556 tickets for a play. Tickets cost $22 per adultand $12 per senior citizen. If total receipts were $84
    6·1 answer
  • Translate the expression 5x - 7.
    7·1 answer
  • Miss Hutson bought a 14&amp;3 4th pound turkey at $1.84 per pound.what was the cost of the turkey
    14·1 answer
  • If there are 32 boys and 56 girls in a room, fill out all of the possible ratios of boys to girls that could be made.
    15·2 answers
  • How long will it you to bik a distance of 108 miles at a speed of 24 mph
    10·1 answer
  • What has to be the same in order to add fractions?<br>​
    8·1 answer
  • If mr gardener had 185 chocolate kisses and he wants to divide them between his 6 students how many will each student get
    12·1 answer
  • Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • Answer this for 50 pts, if u get it wrong I am reporting you
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!