1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
2 years ago
8

The Oregon Trail is 2,197 miles long. How long would it take a covered wagon traveling 20 miles a day to complete the trip? Writ

e the answer as a mixed number.
Mathematics
2 answers:
Valentin [98]2 years ago
7 0
It would take 109 17/20 of a day
Svetlanka [38]2 years ago
5 0

Answer:

109 17/20

Step-by-step explanation:

The distance is given as 2197 miles long at a speed of 20 miles per day. Speed is defined as distance over time:

V=d/t

We can calculate t because we have V and d:

20=2197/t

t=2197/20[tex][tex]t=109.85

109.85 in a mixed number is 109 85/100. We can divide the fraction by 5 we get 109 17/10.

You might be interested in
If I am traveling 80 kilometers per hour how long will it take me to travel 20 kilometers per hour
ddd [48]
You are comparing velocities. Without a given acceleration, the time can not be found.
8 0
3 years ago
What is the domain of (1,2),(2,6),(3,10),(2,14),(1,0)
Bas_tet [7]
The set of x ordinates or {1,2,3}
5 0
3 years ago
Right in equation that will model the proportional relationship given in each real world situation. Jennifer is shopping with he
Step2247 [10]
Could you take. A picture of the problem
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gianna skied three times farther than Xavier. Xavier skied four miles. How far did Gianna ski?
lana [24]
4x3=12 Gianni skied 12 miles
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 17 + (6 + 2x)
Aliun [14]

Answer:

23 + 2x

Step-by-step explanation:

17 + 6 + 2x

23 + 2x

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Chicken cutlets are on sale for$ 3.48 per pound how much will it cost to buy 3.5 pounds of chicken cutlets
    15·1 answer
  • A 2 pound bottle of barbeque sauce cost $22.08.what is the price per ounce ?
    12·1 answer
  • Please help find the rate?!
    7·1 answer
  • An olympic sized swimming pool is 50 meters long by 25 meters wide. How far would they swim from one corner diagonally to the ot
    11·1 answer
  • Scale down 12/720 = 4/X
    10·2 answers
  • What is standard deviation? Please help me!
    14·1 answer
  • Rubi charges each family that she babysits a flat fee of $20 for the night
    13·1 answer
  • Use the figure to name a plane containing point Z.
    14·2 answers
  • What is the answer to these questions---
    10·1 answer
  • Part A: Michael bought vegetables that weighs 4 pounds. How many ounces does the vegetables weigh? Show your work. (5 points)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!