1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
14

Select the property of equality used to arrive at the conclusion

Mathematics
2 answers:
andre [41]3 years ago
8 0

Answer:

the answer is addition property of eqaulity

Step-by-step explanation:

u wtach james charles

aksik [14]3 years ago
6 0

Answer:

The addition property of equality

Step-by-step explanation:

2 + 8 = 10

10 = 10

You might be interested in
Marcy wants to paint the sides of the wooden storage chest shown below gray except the white lid. What is the surface area?
arlik [135]

Answer:

Surface area = 2,160 in²

Step-by-step explanation:

Given:

Length of box = 15 in

Width of box = 30 in

Height of box = 24 in

Find:

Surface area

Computation:

Surface area = 2h[l+b]

Surface area = 2(24)[30 + 15]

Surface area = 48 x 45

Surface area = 2,160 in²

7 0
3 years ago
If 3lbs costs 4.00$ how much will 2 lbs cost
harkovskaia [24]

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

if you do 3 divided by 4 then you get 0.75 then you have to do 0.75 times 2 and you get 1.5 dollars for 2 pounds

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 &gt; 3p + 9<br> could u also show work
ddd [48]

Answer:-1>p

Step-by-step explanation:

6>3p+9

-9 -9

-3>3p

Divide by 3 on each side

-1>p

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
7(-3x+2) - 11x +18<br><br>what's the answer?​
tiny-mole [99]
The correct answer is 10x - 4. Hope this helps!!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fill in the blank 1.05 assignment
Agata [3.3K]

Answer:

I think it's 6x^2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A researcher wants to test to see if husbands are significantly older than their wives. To do this, he collects the ages of husb
    10·1 answer
  • Simplify the expression.
    7·1 answer
  • Peaches are being sold for $2 per pound...
    7·1 answer
  • You are a loan officer trying to decide which clients deserve your best rates. The table below shows the credit scores of severa
    12·2 answers
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.
    12·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • (HELP FOR 100 POINTS) state the minimum monthly income and hourly wage per worker
    8·2 answers
  • Please help!! <br> it says what I wrote is too short so
    12·1 answer
  • 5.
    10·2 answers
  • Which one is greater explain why. 8/10 and 0.91
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!