1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
3 years ago
7

H(y)=9/5 • 2y at y=-2

Mathematics
1 answer:
Deffense [45]3 years ago
6 0

Answer:

H( - 2) = - 7  \frac{1}{5}

Step-by-step explanation:

We want to evaluate the equation

H(y) =  \frac{9}{5}  \times 2y

at y=-2

We just have to substitute to obtain;

H( - 2) =  \frac{9}{5}  \times 2 \times  - 2

We now multiply to get:

H( - 2) =  \frac{9}{5}   \times  - 4

This is the same as:

H( - 2) =  \frac{9}{5}  \times \frac{ - 4}{1}

We multiply the numerators separately and denominators separately to get:

H( - 2) =  \frac{9 \times  - 4}{5 \times 1}

H( - 2) =  \frac{ - 36}{5}

This implies that

H( - 2) = - 7  \frac{1}{5}

You might be interested in
On an exam you get two points for every question answered correctly, zero points for each question left blank and lose one-half
Paraphin [41]

Using multiplication, the total score on the exam if you answered 13 questions correctly, leave 7 questions blank and answer 5 questions incorrectly is 39 point.

According to the question,

For each correct question, you get 2 points, and there are 22 correct questions, so multiply 22 by 2

22 * 2 = 44 points.

For each question left blank, you get 0 points, and there are 7 questions left blank, so multiply 7 by 0

7 * 0 = 0 points

For each incorrect question, you get -1 point, and there are 5 incorrect questions, so multiply 5 by -1

5 * (-1) = -5 points.

The total number of score = 22*2 + 7*0 + 5*(-1) = 44 + 0 - 5 = 39 points.

Hence, using multiplication, the total score on the exam if you answered 13 questions correctly, leave 7 questions blank and answer 5 questions incorrectly is 39 point.

Learn more about multiplication here

brainly.com/question/2865130

#SPJ4

3 0
2 years ago
What is equivalent to 3 radical 8
liq [111]

Answer:

C. 8^x/3

Step-by-step explanation:

According to algebraic principles, if n is the root of a number, then that number to the power of 1/n is equal to it. This would mean that n√a = a^1/n.

This would mean that 3√8 = 8^1/3. When there is a power added to a radical expression such as this, that power will go on the denominator. So (3√8)^2 for example is equal to 8^2/3, and in your case, (3√8)^x = 8^x/3

looking back on the fact that this was added 2 days ago i dont think this helped on your quiz

6 0
3 years ago
A cable installer charges $40.00 per hour plus a $60.00 service charge. Your father's firm hires him to hook up his company's in
balandron [24]
Set up the equation ... 60 + 40X = total charges... where X is the number of hours (8.5)

60 + 40(8.5) = ?
60 + 340 = ?
400 = total charges
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A _____ is accepted to be true without proof, while a _____ is an assertion that can be proven using the rules of logic.A.theore
Luba_88 [7]

Answer:

  C.  postulate; theorem

Step-by-step explanation:

While a "given" is taken as true without proof, and a "problem" sometimes involves an assertion that can be proven, the answer choices involving these terms are not correct here.

The dictionary definitions of "postulate" and "theorem" apply. It is useful to learn the meaning of these terms so you can understand problems and descriptions that use them.

3 0
3 years ago
Dean and Tara are photographers. They take pictures of seniors for high school yearbooks. They charge a standard fee for taking
swat32
Yes that is correct. And?
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If the consumer price index changes from 125 in september to 150 in october, what is the rate of inflation?
    5·2 answers
  • A store has a sale on paper cups, 200 cups for $15.00. During the sale, what is the unit price per cup?
    12·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 8 cans.<br><br> $ per can
    6·2 answers
  • What is -104/30 as a mixed number???
    8·2 answers
  • Which of the following are important properties of the arithmetic mean? Check all that apply. Multiple select question. The mean
    14·1 answer
  • The price of a shirt is usually £45. During a sale the prices in the shop are reduced by 2 5 . How much is the shirt in the sale
    8·1 answer
  • The ratio of blue pens to black pens in a box is 3:5 what fraction of the pens are black
    13·2 answers
  • Need help please finding x
    10·1 answer
  • Use the chart to help u ;-;"
    13·2 answers
  • HURRY PLS HELP ILL GIVE BRAINLYEST Subtract.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!